O tym jak wygłuszyć drzwi, decyzja zapada już podczas ich projektowania. Współczesne drzwi wewnętrzne i wejściowe bazują na materiałach, które z założenia mają spełniać określoną rolę. Jednym z głównych zadań jest odgrodzenie domu lub mieszkania od dźwięków z zewnątrz, a także wzmocnienia bariery akustycznej pomiędzy pomieszczeniami.
Liderzy rynku stolarki otworowej wiedzą, jak wygłuszyć drzwi
Na etapie produkcji drzwi akustycznych (zwanych również dźwiękoszczelnymi, dźwiękoizolacyjnymi) stosowane są technologie oraz surowce i tworzywa o udoskonalonych właściwościach. Gdy decyzje o tym, jak wygłuszyć drzwi zapadają w opracowaniach inżynierów oraz technologów produkcji, brane są pod uwagę:
- właściwości wypełnienia poszczególnych modeli; do rozwiązań najmniej izolujących należy konstrukcja kartonowa na wzór plastra miodu, natomiast skutecznie izolują:
- pianka poliuretanowa – ma większą gęstość niż spieniony polistyren, czyli popularny styropian (35-50 kg/m³ vs 10-28 kg/m³), dlatego skuteczniej tłumi dźwięki,
- aerożel – tworzony najczęściej na bazie krzemionki metodą SOL-GEL, w której koloidalne cząstki cieczy w procesie kondensacji przybierają postać żelu o właściwościach dźwiękoszczelnych,
- płyta fenolowa – zamkniętokomórkowa struktura piany z żywicy fenolowo-formaldehydowej to również antidotum na hałasy,
- warstwy zewnętrzne drzwi – one również mają istotne znaczenie, a wśród modeli dźwiękoszczelnych dominują:
- drewno klejone, czyli minimum trzy równolegle połączone warstwy drewna litego,
- stal w wersji kilkuwarstwowej, lecz bez nadmiernego obciążania całej konstrukcji,
- aluminium, które łączy w sobie właściwości izolacyjne oraz lekkość i trwałość,
- okucia – zawiasy dołączone do zestawów stolarki drzwiowej realnie wpływają na akustykę pomieszczeń; modele wyposażone w zawiasy
- przygowe – będą częściej wymagać regulacji, natomiast nie jest to zajęcie czasochłonne,
- bezprzylgowe – są ukryte we wrębie skrzydła i ościeżnicy, rzadziej ulegają zluzowaniu, dają efekt w postaci zrównania powierzchni skrzydła drzwiowego i ościeżnicy.
W salonie Prestige proponujemy asortyment liderów rynku, w tym również modele o wysokim stopniu dźwiękoszczelności.
Izolacyjność akustyczna z punktu widzenia dystrybutora
Dobór drzwi wewnętrznych, wejściowych, ale również takich jak drzwi balkonowe i tarasowe, do gamy ofertowej to zadanie, które realizujemy z dbałością o potrzeby Klientów. Wiedząc, jak wygłuszyć drzwi już po ich zamontowaniu, mamy świadomość, które modele wybrać z propozycji producentów, aby przynajmniej na początku użytkowania dodatki wygłuszeniowe nie były potrzebne.
Gdy jednak zgłosisz się do nas z zapytaniem o możliwość zwiększenia izolacyjności akustycznej drzwi, zaproponujemy:
- drzwi z odpowiednio dobranym progiem i ościeżnicami, co jako całość pozwoli skutecznie tłumić dźwięki przenikające do wnętrza domu lub z pomieszczenia do pomieszczenia,
- ciepły montaż drzwi, czyli fachowo wykonane prace montażowe które dodatkowo przyczyniają się do zapewnienia większego poziomu izolacyjności akustycznej,
- działania serwisowe na zasadzie przeglądu okuć oraz całego systemu od styku ościeży z krawędziami ościeżnic po odpowiedni stopień docisku przy zamkniętych drzwiach.
Kiedy potrzebne będą tylko dodatkowe elementy, które zwiększą wydajność drzwi w Twoim domu lub mieszkaniu, przydatny okaże się poniższy asortyment.
Co możesz zrobić samodzielnie i bezinwazyjnie?
Pozostawienie ościeżnic oraz skrzydeł drzwiowych w stanie nienaruszonym jest często priorytetem dla osób, które szukają porad jak wygłuszyć drzwi. Bez profesjonalnego przygotowania i z minimalnym zacięciem do prac manualnych można zainwestować w:
- drewniane maskownice ościeżnic w sytuacji, gdy wypaczone już powierzchnie, dotychczasowych ościeżnic w Twoim domu nie spełniają pierwotnych funkcji,
- dodatkowe piankowe uszczelki nasuwane na drzwi od spodu, bez ingerowania w konstrukcję skrzydła drzwiowego i ościeżnicy,
- wykonane z drewna lub PCV listwy progowe do drzwi wewnętrznych, a drzwi wejściowe – listwy stalowe, mosiężne oraz z aluminium.
O dwóch ostatnich podpunktach pisaliśmy więcej w poprzednim artykule: Jak uszczelnić drzwi; szczegółowych porad udzielamy także podczas spotkań w naszej siedzibie.
Gdy wiesz już, jak wygłuszyć drzwi i okna w domu
Podsumowując ten oraz poprzednie artykuły związane z regulowaniem, uszczelnianiem, a także wygłuszaniem stolarki okiennej i drzwiowej warto powiedzieć, że wszystkie działania powinny być dokładnie zaplanowane.
Jeżeli jednak świadomość tego, jak wygłuszyć drzwi, czy okna sprawia, że zakres prac uznasz za zbyt zaawansowany, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Pomoc taka okaże się niezbędna zwłaszcza przy nietypowych systemach stolarki otworowej oraz w przypadku okien i drzwi bardzo obszernych, w tym z dużymi przeszkleniami.