Punktem wyjścia do oceny jakości montażu bram garażowych jest zawsze podział na montaż prawidłowy i nieprawidłowy. Pochodną tej kategoryzacji może być wtedy określenie umowne, że zastosowano montaż ciepły, czyli wykorzystujący potencjał danego systemu pod kątem oddzielania wnętrza garażu od warunków zewnętrznych. Odpowiednio zamontowana brama garażowa to pewność, że pojazdy i sprzęt w garażu będą przebywać w optymalnych warunkach.
Usługa z montażem bram garażowych
Bramę do garażu można wybrać już na etapie projektowania domu lub realizacji tego projektu przez firmę budowlaną, czy deweloperską, natomiast prace montażowe wymagają stworzenia odpowiednich warunków. Wznoszenie obiektu wiąże się z okolicznościami, które wymagają czasu lub określonych działań, aby dany etap można było uznać za zakończony. Początek zestawienia może wyglądać jak poniżej:
- usunięcie wilgoci technologicznej – materiały budowlane i wykończeniowe z określoną zawartością wody, na przykład zaprawa cementowa, gips, czy farby generują wilgoć, która powinna zostać wysuszona, zanim rozpoczną się kolejne prace; optymalny poziom wilgoci technologicznej nie powinien przekraczać 2%;
- zniwelowanie niedoskonałości konstrukcyjnych – dotyczy to głównie odchyleń ościeży od pionu i poziomu na poszczególnych płaszczyznach; defekty takie wymagają skorygowania, aby osadzenie ościeżnicy, a docelowo również bramy, przebiegało bez konieczności pilnego zlecania poprawek firmie budowlanej;
- podłączenie zasilania elektrycznego – niezbędny element w automatyce do bram dla sprawnej obsługi całego systemu z użyciem pilota, a w nowoczesnych wersjach również poprzez urządzenia mobilne; odpowiednio poprowadzone przewody to warunek podłączenia napędu bramy gdy prowadzony jest montaż bram garażowych.
Gotowe wnętrze garażu lub innego obiektu, przygotowane na montaż ościeże oraz zapewnienie dostępu do stabilnego źródła zasilania energią elektryczną – tyle wystarczy, aby swoją pracę mogli rozpocząć montażyści.
Po zakończeniu prac budowlanych i wykończeniowych
Budynek, którego status określany jest jako stan surowy zamknięty, wymaga osadzenia stolarki okiennej i drzwiowej (drzwi zewnętrznych), ale również bramy garażowej, gdy garaż stanowi część obiektu. O ciepłym montażu okien i drzwi możesz przeczytać w naszych artykułach ofertowych, natomiast montażowi bram garażowych również towarzyszą określone zasady.
- Gotowość do montażu bram segmentowych i roletowych to także wykończona posadzka. Podobnie z resztą jak bramy segmentowe. Można wtedy sprawdzić, czy skrzydło bramy po zamknięciu będzie odpowiednio przylegać do podłoża, zwiększając szczelność całości.
- Zalecenia: ze względu na intensywność użytkowania może to być wylewka betonowa samopoziomująca.
- Opcjonalnie: masy żywiczne lub płytki gresowe. Masa żywiczna może być pokryta dekoracyjnym piaskiem kwarcowym.
- Wyjątek: posadzki nie należy układać przed montażem bramy uchylnej, ponieważ ten model wymaga zabetonowania progu.
- Gdy garaż jest gotowy, można przystąpić do prac związanych stricte z montażem bramy. Każdy model wprowadzany na rynek przez producenta posiada określone właściwości, a sam zestaw usprawnia poszczególne działania.
- Zalecenia: należy sprawdzić, czy w opakowaniu są wszystkie elementy deklarowane przez producenta w karcie produktu.
- Opcjonalnie: obecność elementów sprawdzi ekipa montażowa i w przypadku braków zgłosi w Twoim imieniu reklamację.
- Wyjątek: kupując obiekt, w którym zainstalowano już bramy przemysłowe i innych, sprawność ocenisz już w trakcie użytkowania.
- Przystąpienie do montażu bazuje na dobraniu mocowań do rodzaju budynku, aby ościeżnica była stabilna, światło wjazdu odpowiednio szerokie, a całość bezpieczna dla Ciebie i dla wszystkich Twoich pojazdów.
- Zalecenia: tak jak montaż drzwi zewnętrznych, tak samo tu konieczna jest strategia montowania zgodna z właściwościami murów.
- Opcjonalnie: przed zamówieniem montażu można zlecić ocieplenie ścian, co zwiększy izolacyjność termiczną garażu.
- Wyjątek: bardziej restrykcyjne zasady dotyczą budynków pasywnych. O szczegóły warto zapytać naszych montażystów.
Montaż zwany ciepłym ma sprawić, że również w dni ze skrajnie niską lub wysoką temperaturą na zewnątrz, w Twoim garażu będą panować warunki korzystne dla wyposażenia wnętrza, pojazdów i sprzętów tam przechowywanych. Nowe obiekty dają możliwość zastosowania wielu praktycznych rozwiązań montażowych, prowadzących pośrednio lub bezpośrednio do zamierzonych efektów.
Niezbędny test związany z montażem bram garażowych
Ocena działania bramy garażowej polega na kilkukrotnym uruchomieniu cyklu pracy poprzez automatykę lub manualnie, zależnie od rodzaju bramy. Powodzenie montażu bram garażowych (w tym także montażu bram przemysłowych) można jednak ocenić po kilku dniach, obserwując zarówno auto, jak i wnętrze garażu.
Jeżeli nie gromadzi się tam wilgoć, szron lub inne skutki czynników atmosferycznych, prace można uznać za zakończone sukcesem, a montaż określić jako ciepły.