Decydując się na zakup projektu domu, koniecznie należy zwrócić uwagę na rozmiar drzwi wejściowych, które zaproponował architekt. Wielu Klientów bagatelizuje wybór drzwi wejściowych sądząc, że skoro montuje się je w etapie wykończeniowym, to nie jest on aż tak priorytetowy. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Już w trakcie budowy ścian budynku, powinny być znane wymiary tego produktu, aby wykonawcy mogli przygotować odpowiedni otwór, w którym zostanie on umieszczony. Idealną sytuacją jest także to, gdy Klient jest już zdecydowany co do modelu skrzydła drzwi. To w znaczny sposób ułatwia pracę przy budowie domu.
Przygotowanie otworu dla drzwi wejściowych
Miejsce, w którym mają zostać osadzone drzwi wejściowe powinno być wymiarowe i równe. Wszelkie krzywizny nie są tutaj mile widziane i mogą negatywnie wpływać na jakość wykonanych prac. Otwór w ścianie powinien być około 15 cm szerszy i 5 cm wyższy od rozmiaru drzwi umieszczonych we framudze. Należy także mieć na uwadze, że do całości wyżej wymienionych wymiarów trzeba doliczyć również wysokość posadzki (zwykle nie przekracza ona 5 cm).
Poza określeniem wielkości drzwi wejściowych, ważny jest także sposób, w jaki mają się one otwierać. W wielu przypadkach decyzja ta może powodować konieczność zmodyfikowania niektórych elementów konstrukcyjnych w bryle budynku. Drzwi wejściowe, podobnie jak drzwi wewnętrzne, mogą otwierać się na dwa sposoby:
- do środka,
- do zewnątrz.
Choć każde z tych rozwiązań ma grono swoich zwolenników, to propozycja drzwi otwierających się do zewnątrz cieszy się większą popularnością. Taki stan rzeczy jest wynikiem faktu, iż są one znacznie trudniejsze do wyłamania, a także bardziej szczelne, co pozwala na maksymalne zmniejszenie strat ciepła podczas zimy. Co więcej, ich ogromną zaletą jest także funkcjonalność, ponieważ system otwierania do wewnątrz nie zabiera nam przestrzeni w wiatrołapie, a w deszczowe dni woda osadzona na drzwiach nie wpływa do domu, jak to bywa w przypadku drzwi otwierających się do środka.
Rodzaje drzwi wejściowych
Drzwi wejściowe powinny pasować do całej kompozycji budynku. Ważne są zatem ich kształt, kolor oraz faktura. Jeśli dom został wzniesiony w stylu minimalistycznym, zaleca się, aby drzwi były proste. Mogą być one pełne lub wyposażone we wstawki ze szkła. W przypadku brył ze znacznie większą liczbą dekoracji, drzwi także mogą posiadać zdobienia, aby pasowały one do jej stylu.
Istotnym zagadnieniem jest także materiał, z którego zostały wyprodukowane drzwi wejściowe. Wyróżniamy m.in.:
- drzwi wejściowe panelowe – to dość popularne rozwiązanie;
- towary wyprodukowane z PCV lub włókna szklanego;
- drzwi stalowe, charakteryzujące się wysokim poziomem odporności na szkodliwe działania czynników zewnętrznych;
- produkty wykonane z drewna;
- propozycje z aluminium.
Rekomendujemy drzwi stalowe, które są niemal zupełnie nieczułe na powstawanie zniszczeń i działanie czasu. Wybór wejścia do domu jest jednak zależny od indywidualnych potrzeb każdego Klienta. Często nie należy on do najprostszych, ponieważ wymaga analizy wszystkich możliwych rozwiązań. Z tego powodu warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Pracownicy naszej firmy chętnie pomogą Ci w podjęciu ostatecznej decyzji co do drzwi zewnętrznych. Skontaktuj się z nami, a gwarantujemy, że wspólnie odnajdziemy satysfakcjonującą Cię propozycję.