Zagadnieniem kontrastowym dla okien, które wymagają docieplenia, są okna zbyt szczelne. Zaburzona zostaje naturalna wentylacja, a w efekcie na szybach osiada wilgoć, na przykład w postaci pary wodnej. Należy wtedy wiedzieć, jak rozszczelnić okna, czyli poprawić wentylację w sposób, który nie będzie wymagać stosowania dodatkowych urządzeń, a jednocześnie sprawdzi się niezależnie od pogody. Oczywiście w przypadku wątpliwości należy skorzystać z usług profesjonalistów.
Jak rozszczelnić okna w sposób zgodny z konstrukcją danego systemu?
Okna PCV, okna drewniane, okna aluminiowe, a także w przeszklone drzwi balkonowe i tarasowe, szczelność jest cechą pożądaną niezależnie od pory roku. W upalne dni wnętrza zyskują dodatkową ochronę przed wnikaniem gorącego powietrza, natomiast w dni mroźne profile okienne i drzwiowe zabezpieczają przed nadmiernym wychłodzeniem pomieszczeń.
Jeżeli jednak szczelność jest nadmierna, przydatna będzie wiedza dotycząca tego, jak rozszczelnić okna.
Co zatem można zrobić samodzielnie?
- Zmniejszyć docisk okna do ramy okiennej. W ramie skrzydła okiennego znajduje się śruba dociskowa, widoczna po otwarciu okna. Przekręcając ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zmniejszysz siłę docisku.
- Usunąć problem błędnego położenia klamki. Właściwe położenie klamki zapobiega niekontrolowanemu uchyleniu skrzydła przy otwartym oknie i pozwala regulować ilość powietrza przenikającego do wnętrz.
- Zmienić uszczelki na wersję infiltracyjną. Takie uszczelki infiltracyjne montowane w ościeżnicy i skrzydle okna, tworzone są z elastomerów termoplastycznych: EPDM lub TPE-E, odpornych na promieniowanie UV, czynniki chemiczne.
Nadmierna szczelność wynikać może z nieprawidłowego użytkowania poszczególnych funkcji okien, dlatego naszych Klientów informujemy zawsze o efektywności wybranych systemów okiennych. Nowoczesne rozwiązania technologiczne nie wymagają zazwyczaj zaawansowanych działań.
Więcej porad na temat okien TUTAJ.
Dodatkowe propozycje na dłuższą perspektywę użytkowania
Poza działaniami doraźnymi istnieje szereg rozwiązań, które sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, obiektach użytkowych, czy zakładach pracy i radykalnie rozwiązują problem nadmiernej szczelności. Wymagają przy tym często ingerencji w strukturę okna, dlatego należy takie prace powierzyć doświadczonym pracownikom firm montażowych.
1. Nawiewniki ciśnieniowe (samoregulujące) – montowane są w ramach okna jako droga napływania świeżego powietrza, wskutek czego powietrze zużyte wypychane jest kanałami wentylacyjnymi. To system złożony z:
- czerpni, zamocowanej na zewnątrz okna,
- regulatora nawiewu, mocowanego na oknie w pomieszczeniu.
Postać wąskich listew współgrających kolorystycznie ze stolarką okienną, montowanych na ościeżnicy sprawia, że całość wygląda lekko, nie przytłacza wizualnie okna i pozostaje bez wpływu na aranżację wnętrz.
Praca systemu jest samoczynna, wynika z różnicy ciśnień na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń. Zależnie od modelu, przysłonę można ustawić w jednej z kilku pozycji, a także zamknąć całkowicie. Wydajność takich nawiewników w kwestii wymiany powietrza to zazwyczaj wartości rzędu 20-30 m³/h.
2. Nawiewniki automatyczne (higrosteowane) – również działają na zasadzie wyrównywania ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku, posiadają funkcję regulowania strumienia powietrza ze względu na typową budowę:
- część montowana od strony wewnętrznej okna to nawiewnik z regulatorem przepływu,
- częścią zewnętrzną jest czerpnia powietrza.
Dodatkowe elementy
Listwy wentylacyjne mogą być stosowane w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną oraz mechaniczną wywiewną. Ma to znaczenie zwłaszcza w budownictwie pasywnym i energooszczędnym.
Zarówno nawiewniki ciśnieniowe, jak i automatyczne dostępne są w wersji z różnym systemem montażu. Poza wspomnianym wyżej montowaniem w górnym profilu ościeżnicy, opcjonalne rozwiązania to także montaż na ramie skrzydła okiennego, a w wersji bez ingerencji w okno – na ścianie.
Podstawy prawne a konieczność dbania o wentylację pomieszczeń
Tak w kwestii uszczelniania okien, jak też ich rozszczelniania, należy znać obowiązujące normy prawne. Konieczność dbania o dostateczny dopływ świeżego powietrza regulują normy Prawa budowlanego, Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Ostatnie zmiany w tym obszarze prawa wprowadzono w roku 2018 i zgodnie z zapisami:
- w ciągu dnia w budynkach mieszkalnych strumień wywiewanego powietrza powinien wynosić minimum 20 m3/h na osobę (dotyczy pobytu stałego, czyli mieszkańców danego obiektu),
- w instalacjach wentylacji mechanicznej ogólnej nawiewno-wywiewne o wydajności 500 m³/h i więcej powinny być stosowane urządzenia do rekuperacji, pozwalające odzyskać minimum 50% ciepła z wymienianego powietrza.
W godzinach nocnych intensywność wentylowania pomieszczeń może być mniejsza, natomiast redukcja taka nie powinna przekraczać 40%. Pozwoli to zachować komfort przebywania w domu lub w innym dowolnym obiekcie.
Powiemy Ci, jak rozszczelnić okna i jak zdecydowanie tego nie robić
Biorąc pod uwagę konstrukcję współczesnych systemów okien PCV, drewnianych i innych, a także specyfikę przeszklonych drzwi na balkon lub taras, odradzamy działania niezgodne z zaleceniami producenta stolarki otworowej. Ingerowanie w spójność uszczelek (na przykład wycinanie fragmentu uszczelki) lub inne metody, odbiegające od zasad dbałości o okna, mogą przyczynić się utraty gwarancji, ale też w perspektywie do wypaczenia danego systemu wentylacji.
Okna energooszczędne – wybór od Prestige
W nowoczesnych oknach wystarczą działania przewidziane przez producenta, bazujące na rozwiązaniach technologicznych, wpisanych już w konstrukcję profili okiennych lub opcjonalnie profesjonalny montaż okien. Na tytułowe pytanie: jak rozszczelnić okna?, a także na szereg innych pytań odpowiadamy Klientom w salonie Prestige, niedaleko Białegostoku, bazując na fachowej wiedzy i doświadczeniu.