Projekty domów, w których uwzględniono również garaż, zakładają często nietypowe cechy tego wnętrza, dlatego i bramy garażowe dostosowano do zwiększonych wymogów. Odpowiednio dobrany model pozwoli zagospodarować zarówno garaż w bryle domu, jak i osobny garażowy budynek wolnostojący. Kiedy możesz potrzebować takiego rozwiązania?
Wiedza praktyczna o bramach garażowych
Zanim powstanie garaż w nowym domu, możesz mieć zazwyczaj wpływ na wielkość oraz kształt garażu, lecz przed zakupem gotowego domu często nikła jest świadomość, że również to wnętrze bywa nietypowe. Poszczególne cechy sprawiają, że z większą uwagą należy poznać asortyment bram garażowych. Współcześni producenci są Twoim sprzymierzeńcem.
1. Brama do garażu z niskim nadprożem
Niskie nadproże oznacza niewielką odległość pomiędzy górną krawędzią światła wjazdu do garażu a stropem wyższej kondygnacji lub stropem samego garażu, gdy jest to osobny obiekt.
Nasza propozycja: bramy podsufitowe
To korzystne rozwiązanie, ponieważ:
- wystarczy 6 cm nadproża dla sprawnego funkcjonowania bramy,
- napęd montowany jest na ścianie bocznej, co również odciąża nadproże,
- po podniesieniu płaszcza bramy wolne jest całe światło wjazdu do garażu.
Przykład: RollMatic OD, marka – Hörmann
2. Brama do garażu o niewielkiej powierzchni
W tym przypadku nadproże może być wysokie, natomiast sam garaż pozwala na wstawienie do niego jednego auta lub maksymalnie dwóch niewielkich pojazdów (albo samochodu i motocykla).
Nasza propozycja: bramy rolowane z kasetą
To korzystne rozwiązanie, ponieważ:
- płaszcz bramy otwiera się pionowo, nie zajmuje miejsca na ścianach bocznych,
- cykl pracy nie wpływa na przestrzeń wokół garażu, odbywa się w świetle wjazdu,
- dla większej ilości przestrzeni możesz wybrać model z kasetą na ścianę zewnętrzną.
Przykład: RollMatic z kasetą, marka – Hörmann
3. Brama do garażu z wolnym miejscem na suficie
Gdy sufit należy przeznaczyć na montaż oświetlenia lub umieszczenie zaczepów na bagażnik dachowy, czy deskę surfingową, brama powinna być otwierana poziomo.
Nasza propozycja: bramy segmentowe boczne
To korzystne rozwiązanie, ponieważ:
- montaż prowadnic na ścianie bocznej całkowicie odciąża sufit,
- wystarczy częściowo otworzyć bramę, aby wejść do garażu,
- prowadnice stabilizują pracę bramy w każdym momencie cyklu.
Przykład: HST stalowa lub drewniana, marka – Hörmann.
Właściwości współczesnych systemów do garażu
Powyższe aspekty związane z określonymi bramami garażowymi stanowią większość wyzwań, z którymi spotykamy się podczas planowania prac montażowych. Znając gamę ofertową wiodących marek doradzamy Klientom wybrane modele, a także ich alternatywy. Decyduje o tym fakt, że:
- w poszczególnych przypadkach sprawdzić się może kilka różnych systemów, na przykład w garażu z niskim nadprożem lecz o dużej powierzchni całkowitej odpowiednie będą bramy podsufitowe, i bramy segmentowe boczne;
- niektóre garaże to znacznie więcej niż jedno ograniczenie, czego przykładem są obiekty na posesjach z niewielkim lub wręcz znikomym podjazdem; brama nie może zajmować miejsca na podjeździe podczas jej otwierania i zamykania, więc proponujemy wszystkie inne wersje niż modele ze skrzydłem uchylnym;
- popularność zyskują bramy ze zintegrowanymi drzwiami w skrzydle jako sposób na korzystanie z garażu bez odsłaniania całego światła wjazdu; takie modele bram proponujemy osobom, które poza samochodem mają w garażu, rower, motor, czy sprzęt i maszyny ogrodnicze.
Już na etapie gdy dom jest projektowany, możemy doradzić, która brama garażowa będzie odpowiednia. Uwzględniamy przy tym właściwości całej posesji, kolor elewacji, rolety zewnętrzne, czy drzwi wejściowe, gdy takie cechy są oznaczone w projekcie.
Przyjrzyj się uważnie bramom garażowym zanim dokonasz wyboru
Niezależnie od tego, jak specyficzny jest garaż, jeżeli został stworzony przy zachowaniu standardów budowlanych możemy dobrać do niego odpowiedni model spośród solidnych bram garażowych.
Tak w przypadku klasycznej bryły obiektu, jak i nietypowego kształtu wnętrza, czy skośnego dachu, garaż może być funkcjonalny przez cały czas użytkowania.