Po artykułach dotyczących dobierania, montażu oraz czyszczenia rolet, przyszedł czas na przedstawienie kwestii związanych z samym mechanizmem danej rolety. Dlaczego roleta krzywo się zwija? Przyczyn może być wiele, dziś przedstawimy kilka głównych, z którymi mieli styczność również nasi Klienci, korzystający z pomocy montażystów Prestige na terenie Białegostoku i okolic. Podstawą jest rozpoznanie, czy za nieprawidłową pracą rolety stoi wada fabryczna, czy to efekt niewłaściwego użytkowania.
Dlaczego roleta krzywo zwija się tuż po montażu?
Przed zamontowaniem osłon okiennych nie sposób ocenić, czy zwijają się i rozwijają prawidłowo. To właśnie zakończenie prac montażowych stanowi moment, w których określone dysfunkcje można zaliczyć do jednej z trzech poniższych grup.
1. Wadliwy asortyment, czyli szeroko pojęte wady fabryczne
Gdy do uchybień doszło już na etapie produkcji, nawet profesjonalny montaż rolet wewnętrznych będzie niewystarczający do prawidłowego działania systemu. Każdy element, składający się na całość danej rolety, może być odpowiedzialny za nierównomierne zwijanie rolety. Początek listy stanowią:
- nieprawidłowe mocowanie do drążka nawojowego – często widać to dopiero po całkowitym rozwinięciu rolety, gdy prawa i lewa dolna krawędź nie są na jednej wysokości,
- wadliwy profil rolety – materiał stanowiący roletę rzymską, „Dzień Noc” lub inną tekstylną, został nierówno przycięty lub nieprawidłowo zszyty na etapie prac w szwalni,
- nieumiejętnie zamocowany sznurek – mechanizm obsługiwany ręcznie to również jeden z czynników odpowiedzialnych za nierówne podnoszenie i opuszczanie rolet.
Aby uniknąć powyższych sytuacji należy wybierać rolety wyłącznie od sprawdzonych producentów i dystrybutorów. W salonie Prestige masz pewność, że przeprowadzona jest selekcja, a w gamie ofertowej znajdują się rolety w pełni sprawne i funkcjonalne.
2. Nieprawidłowo dobrana osłona okienna
Począwszy od błędnego zdejmowania pomiarów przeszkleń ram okiennych oraz ościeżnicy po przypadkowy dobór rolet, efektem może być nierówne zwijanie się rolety bez wad fabrycznych. Sprawny z pozoru system:
- zamontowany w świetle okna będzie zaczepiać o listwy przyszybowe,
- zamontowany na ramie skrzydła okiennego będzie zaczepiać o klamkę lub zawiasy,
- zamontowany we wnęce okiennej będzie zaczepiać o ościeżnice.
O precyzyjnym mierzeniu okien pisaliśmy wcześniej w artykule: Jak zmierzyć okno. Warto wrócić do jego lektury.
3. Wadliwy montaż, niedokładne sprawdzenie całości
Gdy wykluczone zostaną powyższe czynniki, pozostaje sprawdzenie, czy roleta jest zamontowana prawidłowo. Dotyczy to zarówno systemów montowanych bezinwazyjnie, jak i tych, które umieszcza się w kasecie i montuje za pomocą wkrętów, zatem:
- w przypadku tzw. minirolet, czyli rolet mocowanych na ramie okiennej należy sprawdzić, czy oba zaciski równomiernie opadają na ramę okna,
- w roletach bez kasety należy rozwinąć cały materiał i sprawdzić, czy od początku nawija się on równomiernie, a nieprawidłowości skorygować ręcznie,
- w roletach z kasetą, ale również w każdej z powyższych, należy sprawdzić symetryczność boków i dolnych brzegów rolety i także skorygować całość.
Wiedząc, dlaczego roleta krzywo się zwija, możesz w określonych przypadkach samodzielnie naprawić jej działanie, natomiast gdy jest to wada fabryczna lub wynikająca z błędów pomiarowych – skorzystaj z porady montażysty rolet.
Inne problemy, z którymi spotkać się możesz po zakupie rolet
Poza pytaniami o to, dlaczego roleta krzywo się zwija, trafiają do nas również inne pytania, na które chętnie odpowiadamy, pomagając w przywróceniu roletom ich sprawności. Poniżej kilka przykładów.
- Dlaczego roleta się nie zwija? Odpowiedź: mechanizm koralikowy może być zbyt luźno osadzony w drążku nawojowym. Podciąganie sznurka nie wprawia rolety w ruch. Mogła również spaść taśma z koła w kasecie.
- Dlaczego roleta nie opada? Odpowiedź: działają tutaj podobne zasady, jak w punkcie 1. Należy sprawdzić prawidłowe osadzenie rolety na drążku nawojowym, opcjonalnie sprawdzić, czy taśma znajduje się na kole w przypadku rolet z kasetą.
- Jak wydobyć roletę, która zablokowała się w kasecie? Odpowiedź: Należy zdjąć osłonki boczne i odkręcić kasetę, pod którą znajduje się drążek nawojowy. Po opuszczeniu części rolety tak, aby jej dolny brzeg wystawał pod kasetą, należy zamontować kasetę i osłonki.
Tak jak w przypadku montażu zarówno rolet ale także okna drewniane, okna PCV, czy okna aluminiowe, tak również przy wszelkich innych naprawach warto skorzystać z pomocy montażystów. Zwłaszcza przy elementach wymagających usunięcia wkrętów lub poszczególnych części systemu, interwencja specjalisty może okazać się niezbędna.
Powiemy Ci, dlaczego roleta krzywo się zwija, pomożemy w naprawie
Współpraca z Klientami to działania, które oferujemy zarówno na potrzeby montażu zakupionych u nas rolet i żaluzji, jak również pod kątem napraw osłon okiennych zakupionych w innych punktach sprzedaży. Często już niewielkie naprawy eliminują problem, najpierw jednak sprawdzamy, dlaczego roleta krzywi się zwija, aby dostosować metody do potrzeb.
Wybierając salon PRESTIGE z Białegostoku uzyskasz odpowiedź również na inne pytania dotyczące osłon okiennych, rolet zewnętrznych, drzwi, okien oraz bram garażowych. Nasz atut to wiedza poparta doświadczeniem.