Wysoki nacisk na powstawanie domów pasywnych miał wpływ również na producentów okien. Coraz wyższe wymogi Unii Europejskiej związane ze zmniejszonym przenikaniem ciepła przez pakiety szybowe i ramy sprawiły, że mamy na rynku produkty o wiele lepsze niż te, które były dostępne jeszcze dekadę temu. Wybór ilości szyb ma bardzo istotne znaczenie w ogólnym rozrachunku ekonomicznym, dlatego decydując się na zakup konkretnego produktu, warto podjąć przemyślaną decyzję. A ta powinna być determinowana bezpośrednio właściwościami nieruchomości i potrzebami jej mieszkańców.
Rola ilości szyb w oknach
W obecnych rozwiązaniach stosowane są przeszklenia składające się z dwóch, trzech a nawet czterech szyb. Najczęściej spotyka się te dwa pierwsze przypadki, ponieważ wprowadzenie czwartej połaci szklanej w pakiecie jest dość drogie, a przy tym nie daje tak wiele, jak przeskok pomiędzy dwoma, a trzema. Im większa ich ilość, tym okno staje się szczelniejsze, a co zatem idzie – spada jego parametr Uw oraz wzrasta współczynnik Rw.
Ten pierwszy odpowiedzialny jest za oddawanie ciepła, a drugi za izolacyjność akustyczną.
Czym uszczelnić okno?
Pakiet trzyszybowy sprawdzi się przede wszystkim w domach, które są dobrze docieplone, wybudowane z wysokiej jakości materiałów i dysponujących mechanicznym systemem wymiany powietrza w postaci klasycznej, lub też rekuperacją. Wstawienie droższego okna z trzema szybami do starego, nieocieplonego budynku z wentylacją grawitacyjną ograniczy co prawda straty energetyczne, ale nie będzie to tak odczuwalne, jak przy nieruchomości dokładnie ocieplonej.
W przypadku domów pasywnych okna z czterema bądź trzema szybami, z przestrzeniami wypełnionymi argonem i pokrytymi powłokami niskoemisyjnymi, stają się już koniecznością.
Wtedy warto zwrócić uwagę, czy współczynnik Uw wynosi mniej niż 0,6.
Nie tylko ilość, ale i poprawny montaż
Wybierając najlepsze okna drewniane bądź okna aluminiowe do naszego domu, należy skupić się nie tylko na ilości szyb, ale też kilku innych czynnikach, które decydują o dobrym efekcie końcowym. Są to między innymi:
- staranność montażu,
- jakość ramy,
- odpowiedni dobór okuć,
- ogólna specyfika wykonania produktu,
- pozostałe parametry pakietu szybowego: Lt, g, Ug i Rw.
Szczególną uwagę warto zwrócić na sam montaż okien, doświadczenie ekipy wykonującej usługę i jakość materiałów budowlanych, którymi dysponuje. Od tego, czy okno zostanie dobrze osadzone zależy, jak duży będzie wpływ pieniędzy zainwestowanych w ilość szyb na ostateczny rozrachunek strat cieplnych w domu. Jeśli sposób osadzenia okna sprawi, że wokół styku ramy z murem pojawią się mostki termiczne, to potencjał nawet najlepszego produktu może zostać zniweczony.
Bezpieczeństwo pod wszystko
Oprócz tego dobrze sprawdzić, jaka jest klasa bezpieczeństwa okien, czy szyby chronią przed promieniowaniem UV oraz jak wysoka jest ich izolacja akustyczna. Istotnym jest fakt, że im więcej zastosujemy szyb, tym mniej energii słonecznej wpuścimy do wnętrza domu, a co za tym idzie, ograniczymy naturalną możliwość docieplenia pomieszczeń. To dodatkowy argument przemawiający za tym, że w przypadku domów nieocieplonych lepszym rozwiązaniem będzie pakiet dwuszybowy.
Prestige Białystok zaprasza
Ostateczny wybór powinien być poparty analizą zapotrzebowania na ciepło i ogólnym audytem nieruchomości. Tylko tak można wybrać idealne okna PCV. Białystok to miejsce naszej działalności, gdzie zapraszamy do odwiedzenia biura i salonu sprzedaży.
Nasi fachowcy z przyjemnością podejmą się doradzenia i optymalnego wyboru ilości szyb dla Państwa okien.