Drzwi wewnętrzne, tak jak każdy inny mocno eksploatowany element domu, po pewnym czasie zużywają się i niszczą. Konserwacja w postaci malowania powierzchni, oliwienia zawiasów i wymiany klamek nie zawsze załatwia problem, szczególnie, jeśli brać pod uwagę zmieniające się trendy i standardy wyposażenia wnętrz. Przy przeprowadzaniu remontu domu dobrze jest zatem powiększyć budżet o odpowiednią kwotę dotyczącą wymiany drzwi.
Najczęstsze pytania towarzyszące wymianie drzwi wewnętrznych
Problemem, który często nurtuje właścicieli domów, jest kwestia związana z wymianą ościeżnic. Ich demontaż to dodatkowy czas i wysiłek, ale osadzenie nowego skrzydła na starej framudze da słaby efekt końcowy. Dlatego decydując się na wymianę drzwi przy kompleksowym remoncie, należy zrobić to wraz z ościeżnicą. Kluczem do sukcesu jest dokładny pomiar otworu i właściwy montaż drzwi. Jest to czynność, którą warto powierzyć doświadczonej ekipie. Dodatkowo powinniśmy pamiętać, że do dyspozycji mamy dwa rodzaje ościeżnic:
- stałe, montowane przed pracami wykończeniowymi bezpośrednio w stropie;
- regulowane, osadzane po zakończeniu działań budowlanych.
Druga wątpliwość związana z wyborem drzwi wewnętrznych dotyczy bezpośrednio ich rodzaju, sposobu otwierania i doboru względem pomieszczenia, do którego mają prowadzić. Podobnie jak drzwi wejściowe, te montowane w środku mieszkania mogą być prawe bądź lewe i otwierać się do wewnątrz lub na zewnątrz. Do dyspozycji mamy także skrzydła przesuwne oraz składane. Ich dobór powinien w całości opierać się o to, jakie funkcje ma spełniać dane wnętrze. W przypadku przestrzeni z instalacjami wymiany powietrza, konieczne jest uzupełnienie skrzydła o otwory wentylacyjne. Gdy drzwi mają prowadzić do toalety bądź kotłowni, nie mogą się otwierać w kierunku wnętrza.
Wieloletnie użytkowanie i właściwa konserwacja
Wymiana drzwi wiąże się nie tylko z wyborami dotyczącymi estetyki produktu, ale też jego podatności na zużycie. Jeśli budżet na to pozwala – warto wybrać taki model, który będzie wykonany w całości z drewna lub płyty MDF, ewentualnie połączonej ze szkłem. Lżejsze konstrukcje mające wewnątrz strukturę plastra miodu, są o wiele bardziej narażone na zniszczenie.
Podczas późniejszej eksploatacji, bezwzględnie należy pamiętać o konieczności konserwacji. Drzwi wewnętrzne fornirowane powinny być myte z osadzającego się na nich brudu za pomocą wody z dodatkiem łagodnego detergentu. Te wykonane z drewna powinno się konserwować z zastosowaniem odpowiednich preparatów przeznaczonych tylko do tego celu, a co kilka lat dobrze jest wykonać powłokę ochronną z zastosowaniem farby bądź lakieru.
W trakcie dokonywania wyboru drzwi, istotne są także zawiasy, na których są one osadzane. Ich możliwość regulacji w pełnym zakresie ma szczególne znaczenie w przypadku drzwi drewnianych.
Aby cieszyć się wieloma latami komfortowego użytkowania drzwi wewnętrznych, warto już na etapie wyboru zwrócić uwagę na szereg funkcji i walorów wizualnych. Montaż drzwi, rodzaj, dodatki, model ościeżnicy i konstrukcja wewnętrzna – to wszystko ma bardzo istotny wpływ na końcowe zadowolenie z produktu. Nasi specjaliści z chęcią doradzą który model wybrać i pozwolą uniknąć wszelkich komplikacji z tym związanych.