Zanim wrócimy do tematyki osłon okiennych, klika artykułów przeznaczymy na kwestie związane z drzwiami – ich regulacją, uszczelnianiem, wygłuszaniem. Wiedząc, jak wyregulować drzwi będziesz jednocześnie mieć świadomość, czy takie działania okażą się pomocne w określonych sytuacjach, czy rozsądniej będzie zamontować nowe skrzydło drzwiowe. Oczywiście gdy zachodzi potrzeba wykonania skomplikowanych prac serwisowych, należy skorzystać z pomocy doświadczonych montażystów.
Poznaj źródło problemu, aby wiedzieć, jak wyregulować drzwi
Inaczej niż w dawnych prostych konstrukcjach zawiasowych, obecnie zmiana pozycji drzwi wymaga bardziej zaawansowanych działań i m.in. profesjonalny montaż drzwi. Im bardziej nietypowe zawiasy, tym bardziej rozbudowana instrukcja tego, jak wyregulować drzwi. Niemniej jednak takie działania są konieczne, gdy z określonych przyczyn Twoje drzwi nie funkcjonują prawidłowo.
- Przyczyna 1.: ciężkie skrzydła drzwiowe
- Drzwi płytowe z litego drewna są bardziej solidne, a tym samym cięższe niż modele z wnętrzem wypełnionym na wzór plastra miodu.
- Podobnym wypaczeniom mogą ulegać również ciężkie drzwi stalowe oraz aluminiowe, jeżeli cała ich konstrukcja bazuje na tych materiałach.
- Przyczyna 2.: Zbyt mała liczba zawiasów
- Taka sytuacja może sprawiać, że skrzydło nie ma odpowiedniego oparcia i z czasem będzie opadać, ocierając się o próg.
- Zestawem uniwersalnym są dwa zawiasy czopowe, natomiast wiele drzwi jest obecnie wyposażonych w trzy zawiasy, w tym również nietypowe.
- Przyczyna 3.: sezonowe odkształcenia materiału
- Latem powietrze jest bardziej wilgotne, co sprawia, że ościeżnice oraz skrzydła drzwiowe narażone są na działanie takiej wilgoci mogą pęcznieć.
- Zimowe suche powietrze na zewnątrz również nie sprzyja kondycji drzwi. Dopełnieniem jest suche powietrze z ogrzewania wnętrz.
Jak pokazuje powyższe zestawienie, potrzeba wyregulowania drzwi może wynikać z faktu codziennej eksploatacji, ale też bywa związana ze zmianami pogodowymi. Niezależnie od okoliczności drzwi wewnętrzne i drzwi wejściowe powinny zawsze działać prawidłowo.
Różnorodność zawiasów w drzwiach wejściowych
Przyglądając się drzwiom wejściowym od strony zawiasowej zauważysz, że zawiasy mają określony kształt, a dostęp do nich jest nieograniczony lub ograniczony w określonym stopniu. Te cechy wpływają również na sposób regulacji położenia skrzydła drzwiowego względem ościeżnicy.
Zawiasy można regulować w trzech płaszczyznach, aby zmienić pozycję drzwi:
- w pionie względem ościeżnicy,
- w poziomie względem ościeżnicy,
- na potrzeby zmiany stopnia docisku drzwi do ościeżnicy.
Drzwi wygłuszane – drzwi wyregulowane
Wystarczą zazwyczaj podstawowe narzędzia, głównie klucz imbusowy, aby z wiedzą jak wyregulować drzwi w domu, przystąpić do działania.
Biorąc pod uwagę poszczególne rodzaje zawiasów, odbywa się to następująco:
- zawiasy kołkowe – podstawowa i nadal powszechna wersja zawiasów, w udoskonalonej formie może być wyposażona w dodatkowe śruby wpuszczone w ramę skrzydła drzwiowego; regulacja przebiega następująco:
- zawias górny – zmiana pozycji górnej śruby w tym zawiasie sprawia, że skrzydło drzwiowe przesunie się w lewo lub w prawo względem strony zawiasowej, natomiast zmiana ustawień śruby dolnej pozwala zmniejszyć lub zwiększyć docisk skrzydła drzwiowego do ościeżnicy,
- zawias dolny – on również służy do zmiany pozycji skrzydła drzwiowego, a dodatkowo do zmiany pozycji drzwi po przekątnej, czyli regulacja śrubą w dolnym zawiasie pozwoli podnieść lub obniżyć górną krawędź drzwi,
- zawiasy puszkowe – specjalna puszka, w której umieszczony jest zawias, zamontowana jest się w wyfrezowanym gnieździe w skrzydle drzwiowym; taka konstrukcja pozwala regulować ustawienie skrzydła drzwiowego bez jego otwierania; wystarczy:
- przygotować klucz imbusowy, którym zmienisz pozycję każdej z trzech śrub, aby umieść lub opuścić skrzydło drzwiowe, zmienić docisk do ościeżnicy i wyregulować po przekątnej,
- użyć zawiasu środkowego, gdy występuje w konstrukcji drzwi, aby zmienić wysokość drzwi względem ościeżnicy; zawias ten działa na zasadzie mimośrodu i również jest regulowany z użyciem klucza imbusowego,
- zawiasy 3D – zwane także zawiasami wpuszczanymi, występują w drzwiach bezprzylgowych, wyróżnia je budowa skrzydełkowa, a skrzydełka łożyskowe umieszczone są równolegle na ościeżnicy i na ramie okiennej; co do regulacji:
- można zmienić ustawienie drzwi w poziomie w pionie oraz wyregulować głębokość osadzenia,
- tak jak w pozostałych zawiasach, tak i tutaj regulacja przebiegła poprawnie, gdy ciężar skrzydła drzwiowego rozkłada się równomiernie na wszystkie zawiasy.
W asortymencie wiodących producentów znajdują się również specjalne zawiasy do drzwi aluminiowych, stalowych i inne, natomiast zasada ich ustawiania tak, aby optymalnie wyregulować drzwi jest zazwyczaj podobna i bazuje na kilku zintegrowanych z całością śrubach.
Przewaga fachowych działań nad samodzielnymi próbami
Gdy rozbieżności pomiędzy prawidłową a aktualną pozycją drzwi są niewielkie, możesz samodzielnie dokonać korekty ustawień, jednak kiedy zachodzi potrzeba podjęcia radykalnych działań, zaufaj specjaliście. Na niekorzyść drzwi działają:
- przypadkowe, nieumiejętnie prowadzone prace, które mogą doprowadzić do uszkodzenia okuć, ościeżnicy oraz samego skrzydła drzwiowego,
- nakładanie preparatów smarownych na zawiasy bez pewności, jakie dany specyfik ma działanie w różnych warunkach,
- próby siłowego dociskania drzwi do ościeżnicy lub inne, przypominające forsowanie stolarki drzwiowej.
Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że nowoczesne systemy tworzone są tak, że funkcjonują niemal bezobsługowo, na przykład za sprawą specjalnych tulejek samosmarujących w zawiasach. Po drugie, ponieważ często niemożliwe jest przewidzenie konsekwencji nieprofesjonalnych działań.
Wiemy, jak wyregulować drzwi do domu i drzwi wewnętrzne
Kwestie związane z tym, jak wyregulować drzwi do domu warto uzupełnić o zmianę ustawienia drzwi wewnętrznych (takich jak: drzwi przesuwne, drzwi pokojowe, drzwi łazienkowe). Gdy skrzydło drzwiowe straciło płynność otwierania i zamykania albo kiedy jego dolna krawędź ociera o podłogę, potrzebna będzie interwencja. Podobnie w przypadku wszelkich drzwi z zawiasami skrzypiącymi, trzeszczącymi. Tutaj również może pomóc montażysta, który w ramach współpracy nie tylko wykonuje główną część danej realizacji, ale także służy pomocą i wyjaśnia wszelkie wątpliwości.
Już wkrótce uzupełnimy tematykę związaną z drzwiami o informację – jak wyregulować drzwi balkonowe.