Decydując się na montaż okien w istniejącym budynku, bądź montaż okien w nowym, inwestor staje przed trudnym zadaniem. Do wyboru jest nie tylko materiał, z którego produkt jest wykonany – drewno, PCV bądź aluminium – ale także spora ilość właściwości dodatkowych, mających znaczny wpływ na końcowe zachowanie oszklonych przestrzeni. Aby podjąć dobrą decyzję, warto zapoznać się z podstawowymi parametrami, którymi różnią się między sobą poszczególne pakiety szybowe.
Czym należy się kierować?
Niezależnie od tego, czy są to okna drewniane lub też wytworzone z innego materiału, każde z nich łączy wspólny mianownik, w postaci szczególnych właściwości szyb zamontowanych w ramie. Są to:
- współczynnik określający izolacyjność akustyczną, oznaczany symbolem „Rw”;
- parametr determinujący przepuszczalność światła „Lt”;
- liczba „Ug”, decydująca o przenikalności ciepła;
- „g”, czyli oznaczenie całkowitej przepuszczalności energii słonecznej.
Najważniejsze parametry okien
W trakcie zakupu przeszkleń do domu, oprócz oczywistych wyborów związanych z walorami estetycznymi, w salonie sprzedaży możemy się spotkać z wyliczeniem parametru Uw, podawanym każdorazowo przez konsultanta. Dotyczy on dwóch czynników: Uf dla ramy okiennej oraz Ug określającego przenikalność ciepła pakietu szybowego. Im niższa wartość tego współczynnika, tym lepsza jest to informacja dla konsumenta, ponieważ okno dzięki temu zyskuje większą szczelność i jest bardziej odporne na straty termiczne.
Podczas zakupu warto pamiętać o zwróceniu szczególnej uwagi na to, aby ciepła była zarówno rama, jak i sam pakiet.
Czym uszczelnić?
Obok właściwości Uw decydującej o ogólnej ekonomii okna, pojawiają się też parametry związane bezpośrednio ze światłem. Jeśli inwestorowi zależy na tym, aby pomieszczenie było doskonale naświetlone, powinien sprawdzić, czy pakiet szybowy ma współczynnik Lt ustalony powyżej 70%. Taka lub wyższa liczba oznacza wysoką przepuszczalność światła słonecznego. Tuż obok znajduje się wartość g, czyli niezależna od parametru Lt opcja związana z wprowadzaniem energii do domu. Im wyższa, tym lepiej, ponieważ w trakcie zimowych dni budynek zyskuje naturalny sposób dogrzewania pomieszczeń.
Nie zawsze jednak jest to dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli mowa o południowej stronie nieruchomości w okresie letnim. Wtedy pakiety szybowe o dużej przepuszczalności energii warto połączyć z regulującymi jej dopływ roletami zewnętrznymi.
Cisza w całym domu
Współczynnik izolacyjności akustycznej oznaczony symbolem Rw, ma szczególne znaczenie w przypadku przestrzeni miejskich i lokali usytuowanych w pobliżu hałaśliwych ciągów komunikacyjnych. Producenci okien w ostatnich latach zauważyli, jak bardzo zwiększył się poziom hałasu zewnętrznego i coraz częściej starają się, aby pakiety szybowe były jak najbardziej odporne na wysokie natężenie dźwięków.
Przy zakupie należy pamiętać, że im wyższy parametr Rw, tym lepszy poziom izolacji. Oczywiście sytuacja ta jest zauważalna jedynie w momencie, gdy mamy w całym domu szczelnie zamknięte okna PCV.
Profesjonalny partner
Aby dobrze wybrać właściwe okna, które będą służyć przez wiele lat, warto wziąć pod uwagę nie tylko kwestie wizualne, ale również właściwości techniczne. Istotny jest także dobór poszczególnych współczynników pakietu szybowego, warto więc skonsultować się z doświadczonym konsultantem. Nasz zespół pozostaje do Państwa dyspozycji, zapraszamy do kontaktu!