W przypadku, gdy mowa o wykonaniu pomiarów wnęk okiennych na potrzeby montażu nowych okien, należy oczywiście rozważać kwestie dotyczące tego, jak zmierzyć ościeże okienne. Często jednak Klienci pytają w tym kontekście „jak zmierzyć okno?” i ta wersja przyjęła się również w Internecie, w tym na forach internetowych. Niezależnie, czy chcesz faktycznie zmierzyć okno, czy jednak wnękę okienną, dziś przeczytasz o obu tych działaniach.
Jak zmierzyć okno i kiedy jest to potrzebne?
Gdy mowa rzeczywiście o mierzeniu okna, czyli o wykonaniu pomiarów zamontowanej wcześniej ościeżnicy oraz skrzydeł okiennych, zadanie jest ułatwione. Mierzyć można bez uwzględniania dodatkowych aspektów, takich jak miejsce na montaż parapetu, odległość pomiędzy ościeżą a ościeżnicą jako miejsce na piankę montażową i innych, o których poniżej, gdy rozwiniemy kwestię mierzenia wnęk okiennych.
Zatem jak zmierzyć okno PCV, aluminiowe, stalowe, drewniane?
- Pomiaru należy dokonywać miarą zwijaną metalową, tzw. metrówką.
- Jest znacznie bardziej stabilna niż centymetr krawiecki, linijka oraz pozostałe nieprofesjonalne akcesoria pomiarowe.
- Warto wybrać miarę z taśmą znakowaną dwustronnie dla większej wygody użytkowania.
- Niezbędne jest zmierzenie i samych skrzydeł okiennych, i ościeżnicy.
- Zmierzyć należy również szerokość oraz wysokość przeszkleń.
- Bez względu na cel wykonania pomiarów, dokładne parametry okna oraz ościeżnicy mogą być przydatne na każdym etapie późniejszych działań.
- Konieczne jest uwzględnienie elementów dodatkowych oraz nietypowych.
- Mowa tutaj o listwach przyszybowych i odległości między nimi, a co do cech nietypowych – o sytuacji, gdy górne ościeże są ukośne lub w kształcie łuku.
- Zwłaszcza przy oknach nietypowych działania związane z pomiarem warto powierzyć montażystom.
Podobne zasady obowiązują przy mierzeniu drzwi, takich jak drzwi balkonowe i tarasowe, jeżeli występują one w wersji systemów ościeżnic z przeszkleniami.
Pomiary takie wykonywane są, gdy planujesz:
- wymienić tylko skrzydła okienne, bez usuwania całej ościeżnicy,
- zamontować rolety antywłamaniowe, inne rolety zewnętrzne lub rolety wewnętrzne,
- zamontować moskitiery w wersji statycznej lub zwijane do kasety wraz z roletą.
W przypadku wątpliwości lub braku możliwości wykonania rzetelnych pomiarów (na przykład gdy okno jest przekoszone lub bardzo wypaczone) skorzystaj z pomocy specjalisty.
Pomiar ościeży, czyli jak zmierzyć wnękę okienną
Dopełnieniem tematyki związanej z tym, jak zmierzyć okno, jest wspomniana już potrzeba mierzenia ościeży, tak zwanych wnęk okiennych i to jest najczęściej cel poszukiwań mimo rozbieżności znaczeń. Skupiając się teraz zatem wyłącznie na mierzeniu ościeży okiennych, czyli wnęk, w których docelowo montuje się okna, poruszone powinny być przynajmniej trzy poniższe kwestie.
1. Cel wykonania pomiarów ościeży
Nadrzędnym celem jest montaż okien, natomiast sposób wykonania pomiarów oraz wytyczne, na które należy szczególnie zwrócić uwagę, zależą od specyfiki konkretnego zlecenia. Może to zatem być:
- pomiar ościeży w nowym budynku – gdy stan surowy otwarty ma zostać zmieniony w stan surowy zamknięty właśnie poprzez montaż stolarki okiennej oraz drzwiowej, a także bramy garażowej, jeżeli jest uwzględniona w bryle obiektu; co do samych okien:
- szerokość ościeży powinna być o około 3 cm mniejsza niż szerokość ościeżnicy,
- wysokość ościeży powinna być o około 5 cm mniejsza niż wysokość ościeżnicy,
- po fizycznym osadzeniu okna pozostanie 1,5 cm wolnej przestrzeni u góry oraz po bokach ościeży i jest to miejsce na piankę montażową, natomiast u dołu 3,5 cm miejsca przewidziane jest na montaż parapetu,
- pomiar ościeży na potrzeby wymiany okien – leciwe lub uszkodzone systemy okienne wymienia się wyłącznie po dokładnym zmierzeniu ościeży; przy pomiarach:
- należy zmierzyć ościeżnicę od strony pomieszczenia i odjąć około 2 cm od szerokości oraz około 1,5 cm od wysokości,
- należy uzupełnić pomiar o zmierzenie ościeży od strony zewnętrznej, jeżeli ściana zewnętrzna ma węgary, czyli charakterystyczne pionowe słupy ścian, zwężające światło ościeżnicy.
Podstawowe działania dotyczą okien o standardowej konstrukcji ramowej, natomiast montujemy również inne okna, na przykład skrzynkowe, półskrzynkowe, połaciowe (w nachylonej powierzchni dachu).
2. Dokładność wykonania pomiarów
W tym przypadku należy wziąć pod uwagę nie tylko stwierdzenie faktycznych parametrów danej wnęki okiennej, lecz również jej gotowość do wykonania wymiany okien. Jet to również sytuacja, w której można naprawić ewentualne niedoskonałości powstałe podczas budowania obiektu lub wcześniejszego formowania samych ościeży. Priorytety to:
- usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, które dawałyby zafałszowany pomiar, a także wyrównanie błędów budowlanych, na przykład poprzez zeszlifowanie poszczególnych fragmentów lub całych powierzchni ościeży;
- uzyskanie kątów prostych w rogach ościeży, a tym samym optymalnie wypoziomowanej krawędzi dolnej i górnej oraz prostych krawędzi bocznych; po przeprowadzeniu prac należy wykonać ponowny obmiar całych wnęk okiennych;
- ustalenie, jakie powinny być wymiary profili okiennych dostosowanych do danych ościeżnic oraz ocena, czy specyfika wybranych okien będzie zgodna z właściwościami ścian, w których docelowo zostaną one zamontowane.
Kluczową kwestią jest precyzja oraz wiedza poparta doświadczeniem. Proste z pozoru czynności nabierają bowiem większego znaczenia proporcjonalnie do wartości danej inwestycji.
3. Rozszerzalność cieplna profili okiennych
Kwestia rozważana jest zwłaszcza w przypadku okien, takich jak okna PCV, ponieważ właściwości polichlorku winylu to między innymi reagowanie na wysoką temperaturę otoczenia. Spotkać się możesz z podziałem na:
- białe profile okienne – w ich przypadku wartość procentowa szczeliny, jaką należy uwzględnić pomiędzy ościeżami a brzegami ościeżnicy to zazwyczaj 5-6% (przykład dla okna do 3,5 m szerokości, gdzie zalecana szczelina powinna mieć 20 mm),
- kolorowe profile okienne – im ciemniejsze, tym większą należy zostawić przestrzeń montażową, zazwyczaj to wielkości rzędu 6-7% (przykład dla okna do 3,5 m szerokości, gdzie zalecana szczelina powinna mieć 25 mm).
Kolor stolarki okiennej, również w profilach PCV, można jednak pominąć mierząc ościeżnice, gdy wybierzesz nowoczesne systemy okienne, w których ościeże oraz ramy skrzydeł wykonane zostały z materiałów niepochłaniających ciepła. Takie znajdują się w gamie ofertowej niektórych liderów branży stolarki otworowej.
Mierzymy ościeże także przed radykalnymi zmianami
Jeżeli Twoim zamiarem jest korekta ościeży poprzez ich poszerzenie lub zmniejszenie, również należy dokładnie określić wysokość i szerokość wnęki okiennej. Ingerencja w konstrukcję budynku wymaga często uzyskania zgody właściwego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, a następnie opieki uprawnionego konstruktora nad przebiegiem prac, zwłaszcza, gdy ościeże mają zostać powiększone poprzez demontaż fragmentów muru.
Doradzamy Klientom w poszczególnych kwestiach, a gdy możemy rozpocząć pomiary nowo uformowanych ościeży, przystępujemy do prac pod kątem przyszłego montażu wybranych systemów okiennych.
Dowiedz się, jak zmierzyć okno przed startem inwestycji
Korzystając z informacji zawartych w tym artykule wiesz już, co ma znaczenie przy mierzeniu ościeżnic i okien, a także jak zmierzyć okno, aby pomiar taki był podstawą do dokonania trafnego wyboru stolarki okiennej.
Niemniej jednak, gdy Twoje ościeże lub dotychczas użytkowane okna są nietypowe, napisz lub zadzwoń do nas – z przyjemnością doradzimy lub zaproponujemy współpracę bazującą na indywidualnych, korzystnych dla Ciebie ustaleniach.