Bardzo często remontując mieszkanie, nasi Klienci decydują się wiele rzeczy zrobić samodzielnie. Czasem jest to pewne ryzyko, gdy podobne prace będą wykonywane pierwszy raz, jednak regulacja i wygłuszanie drzwi nie należą do skomplikowanych czynności. Dlatego tym razem chcemy omówić kilka istotnych tematów:
- czym uszczelnić drzwi wejściowe,
- jak wyregulować drzwi wewnętrzne,
- jak uszczelnić drzwi (kolejność działań),
- oraz czym właściwie są drzwi wygłuszane.
Sprzedając okleinowe drzwi (Białystok – na przykładzie asortymentu z salonu Prestige) odniesiemy się też do nich.
Czym uszczelnić drzwi wejściowe
Drzwi wejściowe oczywiście powinny być solidne, ale też odpowiednio szczelne. Jest to istotne zarówno ze względu na utrzymywanie ciepła w domu, jak i na dźwiękoszczelność, podnoszącą w nim komfort zamieszkiwania. Należy takie drzwi zamontować z odpowiednią pieczołowitością. Decydując się na samodzielny montaż drzwi, trzeba wybrać spoiwo łączące drzwi z murem i substancje uszczelniające. Sklepy oferują w tym zakresie kilka substancji i materiałów, podobnie jak do okien, a są to:
- pianka montażowa – stosowana podczas montażu ale też w likwidowaniu nieszczelności,
- silikon – który zabezpiecza piankę i wykazuje bardzo wysoką trwałość,
- taśma paroszczelna – przymocowywana podczas montażu do ościeżnic,
- zaprawa cementowa – stosowana zamiast nowoczesnych wypełniaczy przestrzeni między murem a drzwiami,
- i materiały termoizolacyjne – stosowane nieraz zamiast zaprawy z piankami, a są to m.in.: granulaty, siatki, wełna mineralna i inne.
Nierzadko spotykane rozszczelnienie się drzwi również wymaga pewnej uwagi. Pamiętając, że drzwi wejściowe należą do często używanych, a w domach jednorodzinnych także narażone są na zmiany temperatur i niekorzystne warunki atmosferyczne, warto też zadbać o najwyższej jakości uszczelki i spoiwa. Szczelność drzwi najczęściej zostaje naruszona przez zużycie uszczelek, warto więc wybrać asortyment wysokiej klasy i na tym nie oszczędzać. Należy również pamiętać, że do drzwi zewnętrznych nie można używać dowolnych uszczelek, a jedynie specjalnych, przeznaczonych właśnie dla danego modelu. Dobre uszczelki zwiększą parametry dźwiękoszczelności, termoizolacji, ale też będą amortyzować i wyhamowywać drzwi, a tym samym wydłużą ich żywotność.
Może się również zdarzyć, że rozszczelnienie będzie tak duże, iż wymagać będzie nowej uszczelki ościeżnicy lub progowej. Wydaje się jednak, że w obu tych przypadkach lepiej wezwać fachowca, niż samodzielnie dokonywać prób naprawy.
Jeszcze inaczej postępuje się w przypadku standardowych wypaczeń obecnych np. w drzwiach zamontowanych w blokach. W takim wypadku nie trzeba od razu wzywać budowlańców. Drzwi można uszczelnić „tradycyjnie”, tj. stosując od dawna dostępne materiały, a należą do nich:
- piankowa uszczelka – bardzo prosta w montażu lecz najmniej skuteczna i trwała,
- listwa z PCV – produkowana specjalnie do uszczelniania drzwi (należy pamiętać, że drzwi nie uszczelnia się tak jak okien i stosowane materiały muszą być dla nich przeznaczone),
- i listwa szczotkowa – sprzedawana wraz z taśmą samoprzylepną, skuteczna w zakresie termoizolacji i dobrze dopasowująca się do drzwi.
Jak widać, pytanie: czym uszczelnić drzwi wejściowe? jest wielowątkową kwestią którą można doprecyzować, ale też rozwinąć w wielu kierunkach i z pewnością tematu tego nie wyczerpaliśmy.
Jak wyregulować drzwi wewnętrzne
Regulacja drzwi to kolejna kwestia istotna w ich samodzielnym montażu lub naprawie, gdy się wypaczą. Skupimy się tutaj na drobnych naprawach drzwi pomijając montaż, czyli na tym – jak wyregulować drzwi wewnętrzne, gdy się poluzują, opadną, skrzypią. Tak więc:
- w razie skrzypienia – należy przede wszystkim nasmarować zawiasy, a gdy to nie pomoże, należy podłożyć podkładki pomiędzy tuleję i trzpień zawiasu;
- przy opadnięciu drzwi lub poluzowaniu (prowadzących m.in. do trudności w zamykaniu) – należy sprawdzić wypoziomowanie skrzydła drzwiowego, a pomoże tu albo wkręcenie zawiasów, albo podłożenie podkładek;
- w problemach sezonowych, które też warto zaznaczyć – drzwi mogą pod wpływem wilgoci z powietrza zmieniać objętość, co prowadzi do trudności w ich zamykaniu, dotyczy to jednak głownie drzwi drewnianych; sposobem na poprawę sytuacji jest częste wietrzenie pomieszczeń w celu redukcji wilgoci, ale i tutaj można podregulować zawiasy, a w skrajnych przypadkach nieco drzwi oheblować.
Trzeba zaznaczyć, że drzwi należy regulować cyklicznie. Wobec tego, że są to drobne czynności sprawdzenia zawiasów i ich stanu, możesz wykonać takie prace samodzielnie. Jeżeli jednak masz wątpliwości lub regulacja nie przyniosła efektów, warto skorzystać z wiedzy profesjonalisty i zainwestować w montaż drzwi.
Jak uszczelnić drzwi – kolejność działań
Podaliśmy już wyżej najbardziej sprawdzone metody uszczelniania drzwi. Tutaj należy wspomnieć dodatkowo o kolejności wykonywanych czynności przed uszczelnianiem, i tak:
- przed rozpoczęciem należy drzwi dokładnie oczyścić i przemyć,
- w międzyczasie sprawdzić trzeba stan poszczególnych elementów – do sprawdzenia są okucia i zawiasy, ale również stan samego skrzydła drzwiowego (czy nie jest rozeschnięte),
- następnie szukać należy ewentualnych wypaczeń drzwi, a od ich obecności będzie zależne zastosowanie właściwych uszczelek,
- w przypadku braku wypaczeń uszczelki wystarczy jedynie zabezpieczyć – wystarczą specjalne środki do silikonu, kauczuku czy zastosowanego tworzywa sztucznego.
Podobnie naprawia się okleinowe drzwi pokojowe. Białystok, gdzie prowadzimy działalność, słynie ze stolarstwa, dlatego w mieście, w wielu sklepach, znajdziesz bez problemu środki do konserwacji drzwi i ich metalowych elementów.
Drzwi wygłuszane – jak to działa
Wygłuszanie jest szczególnie istotne w przypadku drzwi, takie jak drzwi wejściowe, zarówno w domach, jak i blokach mieszkalnych. Jest też ono ściśle skojarzone ze szczelnością drzwi, a tym samym pełni również rolę termoizolacyjną.
Drzwi wygłuszane vel dźwiękoszczelne/chłonne posiadają swoistą konstrukcję. Ich dźwiękochłonność zależy od:
- zastosowanych uszczelek,
- wypełnień skrzydeł drzwi (od kartonów stosowanych w niskiej jakości drzwiach, po wzmacniane blachą płyty wiórowe),
- odpowiedniego montażu z zastosowaniem materiałów wzmacniających efekty powyższych.
Standardowo drzwi wygłuszane posiadają dźwiękoszczelność zakresu 32-36 dB, Wartości te są typowe dla pory nocnej, w której człowiek może spokojnie wypoczywać (dla porównania: hałas na ulicy to 70-80 dB). Drzwi, które wytłumiają hałas do podanego przedziału uznać więc można za wysoce komfortowe. Rynek jednak oferuje wiele innych opcji, dzięki którym hałas może zostać niemal zupełnie wytłumiony.