Każde drzwi muszą być dobrze osadzone i ustawione, by mogły pracować prawidłowo przez długi czas. Odpowiednia regulacja zapobiega również utracie ciepła z domu, powstawaniu przeciągów, pojawiających się czasami skrzypiących odgłosów otwierania i zamykania, przenikaniu hałasów do wnętrza domu czy mieszkania.
Właściwa regulacja drzwi wejściowych może zapobiec wszystkim wymienionym problemom i zminimalizować ryzyko ich wystąpienia z biegiem czasu. Niemniej jednak w trakcie użytkowania drzwi będą zawsze narażone na pewne zmiany – i w tym znaczeniu regulacja jest czynnością podejmowaną nie tylko podczas montażu, ale też okresowo, profilaktycznie.
Czy regulacja drzwi wejściowych jest trudna
Regulacja drzwi wejściowych może przysporzyć wielu trudności osobom, które nie znają specyfiki danego modelu i elementów składających się na szeroko pojęte okucia. Warto mieć minimalną wiedzę, którą właśnie w tym artykule chcemy przekazać, bazując również na pytaniach Klientów z Białegostoku i innych miast. Nie jest to zawsze praca, do której koniecznie trzeba wzywać monterów. Znacznie bardziej skomplikowany jest montaż nowych drzwi i w takim przypadku regulację należy pozostawić specjalistom.
Spróbuj samodzielnie lub wezwij nas do Białegostoku
W regulacji drzwi kluczową rolę pełnią zawiasy. Nasi montażyści zwracają uwagę na to, że najważniejsze jest ich właściwe obsadzenie. Później następuje regulacja i jeśli nie zostanie ona właściwie przeprowadzona, drzwi pomimo dobrego montażu i tak będą sprawiać kłopot.
Jest to czynność stosunkowo łatwa w nowych zawiasach. Inaczej było w starszych – tam należało zdjąć skrzydło drzwi. W nowoczesnych, obecnie sprzedawanych kompletach, reguluje się drzwi bez ich zdejmowania. Znacznie ułatwia to pracę i zwykle jedyne, co musi zrobić użytkownik, to zaopatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi oraz akcesoriów. Zazwyczaj wystarczą klucz imbusowy, taśma malarska oraz ołówek. Przygotowanie się do wyregulowania drzwi nie jest więc kosztowne.
Etapy regulacji drzwi wejściowych
Właściwa regulacja drzwi wejściowych obejmuje poniższe czynności:
- obrysowanie krawędzi skrzydła na ścianie w relacji do ościeżnicy – wspomagamy się w tej czynności papierową taśmą malarską; po naklejeniu jej na ścianę, drzwi trzeba zamknąć i obrysować;
- następnie otwieramy drzwi i mierzymy odległości od obrysowań do krawędzi futryny, ustalając prawidłowe lub nieprawidłowe nachodzenie skrzydła na ościeżnicę;
- po tym teście, jeśli drzwi nachodzą niewłaściwie na ościeżnicę, rozpocząć można ich regulację – za pomocą klucza imbusowego luzujemy lub dokręcamy śruby w zawiasach (praca obejmuje wszystkie zawiasy);
- następnie ponownie dokonujemy pomiarów po obrysowaniu;
- na zakończenie można jeszcze sprawdzić siłę docisku drzwi – w tym celu posługujemy się zwykłą kartką papieru; umieszcza się ją od zewnątrz między skrzydłem a ościeżnicą; po zamknięciu drzwi sprawdzamy czy kartka się porusza, a także czy można ją z łatwością wyciągnąć; jeśli tak, oznacza to zbyt słaby docisk.
Wyjątek w kwestii regulacji stanowią drzwi bezprzylgowe, w których ościeżnica i skrzydło drzwiowe stanowią jedną płaszczyznę, więc nie da się obrysować krawędzi skrzydła na ościeżnicy. Tutaj stosować należy metodę z kartką papieru na potrzeby sprawdzenia siły docisku, a regulację zawiasów zlecić montażystom z odpowiednim doświadczeniem.
Dlaczego cyklicznie należy regulować drzwi
Cykliczna regulacja drzwi wejściowych została już w zasadzie wyjaśniona. Jeśli drzwi będą poluzowane, z domu może uchodzić ciepło, gorzej będą odgradzać dom od dźwięków z zewnątrz, a końcu ich otwieranie i zamykanie będzie odbywać się z charakterystycznym dźwiękiem skrzypienia. Co ważne, nie wystarczy naoliwić zawiasy, ponieważ to tylko jeden z aspektów. Należy sprawdzić wszystkie elementy, które mogą wymagać regulacji i na tej podstawie ocenić, co potrzebuje poprawy.
W przypadku wątpliwości polecamy skorzystać z fachowej pomocy.