Rolety „Dzień Noc” Białystok – to połączone ze sobą poziome pasy o różnym stopniu przepuszczalności światła dla swobodnego korzystania z domowych wnętrz. W przypadku tych rolet zewnętrznych ważne jest odpowiednie przesunięcie pasów względem siebie za pomocą mechanizmu rolety, aby wpuścić światło do pomieszczeń lub ograniczyć jego ilość. Innowacja sprzed kilku lat stanowi obecnie jeden z mocnych filarów branży osłon okiennych, co widzimy również na przykładzie realizacji Prestige.
Sterowanie światłem słonecznym z roletami „Dzień Noc”
Potrzeba wyposażania okien w zasłony oraz rolety jest zazwyczaj kwestią bezdyskusyjną. Wybór oparty na roletach Dzień Noc (inne spotykane nazwy to „Dzień i Noc”, „Zebra” lub „Duo”) pozwala swobodnie regulować napływ światła dziennego do wnętrz. Ustawianie pozycji warstw materiału odbywa się z użyciem prostego mechanizmu łańcuszkowego lub sznurkowego. Wystarczy niewielkie przesunięcie pasów względem siebie, aby uzyskać efekt:
- całkowitej izolacji od promieni słonecznych – należy pasy zaciemniające ustawić w przestrzeni pasów transparentnych, dla całkowitego zaciemnienia okna;
- pośredniej przepuszczalności światła dziennego – w wersji rolety opuszczonej jest to naprzemienne ustawienie pasów zaciemniających i przezroczystych;
- maksymalnej dostępności światła z zewnątrz – opcja dotycząca możliwości zwinięcia całej rolety u góry okna; szyba okienna jest wtedy widoczna w całości.
Sam efekt i poziom zaciemnienia zależny jest także od koloru i gramatury materiałów użytych do stworzenia rolet, a w przypadku tkanin – także od gęstości splotu wątku z osnową. Rolety wewnętrzne wykonane z tkanin naturalnych lub syntetycznych można określić jako:
- standardowe, przy gramaturze materiału do 130 g/m2;
- zaciemniające, przy gramaturze materiału 130-200 g/m2,
- blackout, przy gramaturze materiału powyżej 200 g/m2; w tej wersji można osiągnąć 100% zaciemnienia, gdy roleta jest idealnie dopasowana do wymiarów okna i zasłania całe jego światło.
Poza włóknami syntetycznymi, producenci stosują również tkaniny naturalne w wersji uszlachetnionej, na przykład odpowiednio impregnowaną bawełnę o gęstym splocie, a tym samym sztywniejszą i bardziej solidną.