Spośród surowców i tworzyw użytych do tworzenia rolet zewnętrznych, aluminium stanowi niekwestionowanego lidera. Metal ten stosowany jest niemal w każdej dziedzinie przemysłu, a za sprawą profesjonalnej obróbki zyskuje dodatkowe właściwości fizyczne, cenione przez użytkowników, np. rolety, drzwi wejściowe oraz bramy garażowe. O potencjale aluminium warto przekonać się w praktyce, użytkując dany asortyment.
Stopy glinu na rolety aluminiowe o zwiększonej trwałości
Aluminium w czystej postaci zaliczane jest do metali miękkich, co widać na przykładzie folii aluminiowej, puszek oraz innych przedmiotów, których zgniecenie lub odkształcenie odbywa się w zasadzie bez użycia większej siły. Jeżeli jednak mowa o roletach zewnętrznych, ich pancerz wykonywany jest ze stopów metalu – dodatek miedzi, magnezu, krzemu, czy manganu sprawia, że cała konstrukcja zyskuje na twardości i stabilności.
Trwałość paneli aluminiowych można pośrednio zobrazować poprzez przykłady zastosowania aluminium w innych dziedzinach.
- Stopy odlewnicze stosowane są do budowy okrętów, pojazdów mechanicznych, a także w przemyśle energetycznym, czy branży chemicznej.
- Używanie aluminium w stoczniach pozwala tworzyć konstrukcje, które:
- korodują około 100 razy wolniej niż stal,
- są lżejsze do 40% niż konstrukcje stalowe.
- Aluminium utwardzane dyspersyjnie (w skrócie SAP, od: sintered aluminium powder) poprzez prasowanie, spiekanie pod ciśnieniem oraz wytłaczanie, to materiał zachowujący swoje właściwości w temperaturze nawet 500oC.
- SAP ma zastosowanie w tworzeniu elementów konstrukcyjnych rdzeni reaktorów jądrowych.
Potencjał aluminium jest zatem nieograniczony, a sposoby udoskonalania poszczególnych stopów dają możliwość poprawy określonych właściwości gotowych elementów bram, drzwi, czy rolet.
Lekka konstrukcja o właściwościach antywłamaniowych
Rolety antywłamaniowe, czyli połączone ze sobą poziome listwy pancerza, stanowią całość, która należeć może do określonej klasy odporności na włamanie. Poza samym materiałem wykonania danej rolety, ważne są również pozostałe czynniki, na przykład:
- zastosowanie dodatkowego zbrojenia wewnątrz profili,
- wypełnienie konstrukcji warstwą piany PUR,
- dolna listwa rolety o właściwościach antywyważeniowych,
- zamki ryglujące jako dopełnienie właściwości przeciwwłamaniowych.
Wysokogatunkowe stopy aluminium to jednocześnie tworzywa ekologiczne, nieszkodliwe dla zdrowia i dla środowiska.
Jeszcze o ekologii – od wypełnienia po warstwę wierzchnią
Kompatybilność rolet aluminiowych z preparatami oraz tworzywami różnego pochodzenia sprawia, że wiodący producenci mają obecnie znacznie więcej możliwości tworzenia systemów zgodnych z zasadami ekologii. Również w Prestige, jako wykonawca poszczególnych realizacji, sprawdzamy pod tym kątem określony asortyment. Z cech przyjaznych środowisku również Twoje zainteresowanie może wzbudzić:
- obecność bezfreonowej pianki w wypełnieniu rolet – po lodówkach oraz innych urządzeniach AGD, lata świetności freonu minęły bezpowrotnie i w tej dziedzinie,
- pokrycie farbami bez zawartości kadmu – kadm jako metal toksyczny został wyeliminowany z wielu gałęzi przemysłu z myślą o zdrowiu użytkowników,
- szczelna konstrukcja dla izolacyjności cieplnej – troska o ekologię to również oszczędzanie opału lub energii elektrycznej używanej do ogrzania pomieszczeń,
- szybka praca, mniejsze zużycie energii – lekka konstrukcja rolety sprawia, że cykl jej pracy ulega skróceniu.
Myśl ekologiczna to między innymi korzystanie z odnawialnych źródeł energii, co można zrealizować poprzez montaż rolet ogniw fotowoltaicznych. Generowana w nich energia elektryczna zasili także napęd rolety zewnętrznej w modelach sterowanych zdalnie.
Rolety, z którymi będziesz czuć się bezpiecznie
Rolety zewnętrzne z aluminium, w tym również antywłamaniowe stanowią segment, który pozwala dopełnić funkcjonalność tzw. domów inteligentnych, a także wypomnianych wyżej budynków pasywnych i energooszczędnych.
Odpowiednio dobrane modele rolet pozwolą Tobie i wszystkim domownikom odpocząć też z dala od domu, na przykład podczas wakacyjnych wyjazdów. Automatyką możesz sterować przy użyciu telefonu lub komputera niemal z dowolnego miejsca na świecie.