Gdy Klienci pytają nas, jak wyregulować okna, żeby nie wiało przez nie, ustalamy kilka istotnych szczegółów decydujących o metodzie postępowania. Zależnie od rodzaju okna, specyfiki okuć oraz innych aspektów należy przeprowadzić działania, które bez zdejmowania skrzydeł okiennych możliwe są do wykonania z użyciem podstawowych narzędzi. Czy to okna drewniane, okna aluminiowe, czy okna PCV, celem jest zmniejszenie przenikalności cieplnej, a w rezultacie zapobieganie nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczeń.
Jak wyregulować okna, żeby nie wiało bez względu na porę roku
Dopływ świeżego powietrza jest jedną z zalet otwierania i uchylania okien, jednak ważna jest możliwość kontrolowania tego procesu. Okna rozszczelnione sprawiają, że znacznie wzrastają koszty ogrzewania wnętrz, aby utrzymać komfort cieplny przy niskich temperaturach na zewnątrz o dowolnej porze roku. Jeżeli jednak profile okienne ani ościeżnice nie uległy uszkodzeniu lub wypaczeniu, wystarczy podstawowa regulacja.
Szukając porad dotyczących tego, jak wyregulować okna, żeby nie wiało, można trafić na różne informacje tak w kwestii narzędzi, jak i metod prowadzenia prac. Narzędziowe minimum, wystarczające do przeprowadzenia w zasadzie wszystkich prac stanowią:
- klucz imbusowy 4 (zakończenie gwiazdkowe o średnicy 4 mm),
- wkrętak torx 15 (zakończenie w postaci sześcioramiennej gwiazdy o średnicy 3,27 mm),
- klucz płaski 10 (jego średnica, oznaczana symbolem „O” wynosi 10 mm),
- ewentualnie inne, zgodnie z zaleceniami producenta danego okna.
W miarę prowadzenia takich działań, na przykład przed sezonem grzewczym i po jego zakończeniu, będziesz wiedzieć dokładniej, czego potrzebujesz do precyzyjnego i bezpiecznego przeprowadzenia prac.
Etap nr 1 – zmiana siły docisku skrzydła
Gdy mocniejsze powiewy wiatru odczuwalne są w domu, niezbędnym działaniem jest zwiększenie docisku ramy skrzydła okiennego do ościeżnicy. Wystarczy wtedy otworzyć okno i na obwodzie ramy okiennej znaleźć rolki mimośrodowe (ryglujące). Są one umiejscowione:
- na boku skrzydła okiennego,
- u dołu skrzydła okiennego.
Pomocny będzie klucz imbusowy, jeżeli mimośrody nie dają możliwości regulowania manualnego. Rolki należy przekręcić bliżej uszczelki okiennej. Zazwyczaj zmienić można docisk okna do ościeżnicy o +/- 0,8 mm, natomiast tyle wystarczy, aby odczuć różnicę.
Często już na tym etapie regulowanie okien pozwala osiągnąć pożądany efekt, jeżeli jednak nadal odczuwalny jest chłód w obrębie ościeżnicy, sprawdzić trzeba również zawiasy.
Etap nr 2 – regulacja wysokości i położenia względem zawiasów
Pełniejsza wiedza dotycząca tego, jak wyregulować okno, żeby nie wiało w żadnym punkcie na obwodzie ramy okiennej, obejmuje również kwestię regulowania zawiasów. Okucia okienne w dolnym zawiasie wpływają na:
- podnoszenie lub opuszczanie skrzydła względem ościeżnicy,
- swobodę otwierania i zamykania okna rozwiernego i uchylno-rozwiernego,
- docisk ramy okiennej do ościeżnicy, jak w przypadku rolek mimośrodowych.
Po otwarciu okna i zdjęciu osłonki dolnego zawiasu widoczne są wszystkie elementy, podatne na regulowanie za pomocą podstawowych narzędzi.
W praktyce działania takie mają zazwyczaj następujący przebieg:
- dokręcenie widocznej z góry śruby regulacyjnej z użyciem klucza imbusowego lub wkrętaka torx (zależnie od rodzaju śruby), aby spowodować przesunięcie skrzydła w stronę klamki,
- regulacja docisku skrzydła w zawiasie przy zamkniętym oknie, z użyciem odpowiednio jednego z powyższych narzędzi.
Dodatkowe korzyści takich prac również będą odczuwalne w życiu codziennym – dolna część skrzydła przestanie się ocierać o zaczep dolny i o próg ościeżnicy, cały system odzyska pierwotną funkcjonalność.
Etap nr 3 – regulacja zawiasów górnych
Zadaniem okuć okiennych w górnym zawiasie jest przeniesienie skrzydła po przekątnej, zatem podczas regulacji podnosi się lub opuszcza tylko przeciwległy bok skrzydła, a dolny narożnik pozostaje na swojej pozycji. Zawiasy górne, zwane również rozwiernymi, także regulować należy z pomocą wkrętaka torx lub klucza imbusowego. W rezultacie:
- skorygowane zostaje położenie skrzydła okiennego względem ościeżnicy,
- można zwiększyć docisk skrzydła, jeżeli wiatr nadal jest odczuwalny po zamknięciu okna.
Okucia dokręcone w kierunku uszczelek pozwalają zapobiegać stratom ciepła, natomiast wraz z regulacją zawiasów i śrub mimośrodowych należy wyregulować również klamki.
Jak uszczelnić okna, żeby nie wiało przy klamkach
Wśród wykonywanych przez nas prac zdarza się montaż okien, podczas których wadliwym elementem okazują się klamki okien PCV, drewnianych, czy aluminiowych, zwłaszcza starszych systemów, montowanych zanim dany Klient nawiązał z nami współpracę. W takiej sytuacji na tytułowe pytanie (jak wyregulować okna, żeby nie wiało?) możemy odpowiedzieć w odniesieniu do tego konkretnego elementu.
Jeżeli klamka obraca się wokół własnej osi i uniemożliwia prawidłowe zamykanie oraz otwieranie okna, mogło dojść do uszkodzeń trzpienia klamki lub jej zasuwnicy, czyli przekładni. Nieraz wystarczy wtedy zmiana samej klamki, jeżeli natomiast wymiany wymaga również dany mechanizm, warto zainwestować w taką naprawę, aby okno odzyskało walory użytkowe.