Już w poprzednich artykułach kilkukrotnie podnoszona była kwestia uszczelniania i rozszczelniania okien, czyli szeroko pojętych działań, mających na celu przygotowanie stolarki okiennej na określoną porę roku. Pośrednio dotyczy to również zagadnień związanych z tym, jak przestawić okna na tryb zimowy. Pisaliśmy także o potrzebie regulowania okuć okiennych bez względu na aurę, czyli w sytuacji, gdy utracona została płynność otwierania, zamykania, uchylania okien i drzwi balkonowych lub tarasowych. Dziś nieco więcej o zawiasach ukrytych, zapraszamy do lektury.
Jak przestawić okna na tryb zimowy – praktyka z zawiasami ukrytymi
Specyfiką krytej strony zawiasowej w oknach PCV oraz innych systemach okiennych, jest ukrycie systemu mocowania w luzie wrębowym. Po zamknięciu okna PCV zawiasy są niewidoczne, a nadal spełniają swoją rolę.
Wyregulowanie ukrytych zawiasów pozwala, tak jak w przypadku okuć standardowych:
- przygotować okna na sezon letni przez kontrolowane rozszczelnienie okien (więcej w artykule: Jak rozszczelnić okna),
- przygotować okna na sezon zimowy poprzez zmianę ustawień zawiasów, śruby regulacyjnej i innych (przeczytasz więcej w: Jak wyregulować okna żeby nie wiało).
Mechanizm ukryty pomiędzy skrzydłem okiennym a ościeżnicą zabezpiecza zawiasy przed działaniem czynników zewnętrznych, dlatego takie rozwiązanie jest chętnie proponowane przez wiodących producentów okien.
Z czym jednak wiąże się w kontekście okuć ukrytych zadanie dotyczące tego, jak przestawić okna na tryb zimowy?
Zawiasy ukryte okien i zakres ich regulowania
Przy sprawnej stolarce okiennej wystarczająca jest regulacja przewidziana przez producenta okien. Oznacza to, że niewielkie zmiany położenia skrzydła okiennego względem ościeżnicy za pomocą regulacji okuć dyskretnie ukrytych w luzie wrębowym, pozwolą lepiej przygotować Twój dom na sezon zimowy.
Mówiąc o aspektach praktycznych zagadnień, z których głównym przed zimą jest: jak przestawić okna na tryb zimowy, należy pamiętać, że specyfika poszczególnych systemów okiennych wynika z rozwiązań zastosowanych podczas tworzenia danego okna. Zakładając wartości przybliżone, regulacja może przebiegać jak poniżej:
- regulacja zawiasu górnego – zakres regulacji wynosi +/- 3 mm, a odbywa się wyłącznie w płaszczyźnie poziomej, co oznacza, że przy zmianie pozycji śruby mocującej, umieszczonej w zawiasie, skrzydło przysuwa się lub odsuwa względem ościeżnicy od strony zawiasowej;
- regulacja zawiasu dolnego – realny zakres to na przykład +/-1, 5 mm, a pozycję skrzydła okiennego zmienia się:
- śrubą regulacyjną na wsporniku zawiasu dolnego – zmiana pozycji w poziomie, czyli przesunięcie skrzydła okiennego względem ościeżnicy w lewo lub w prawo;
- śrubą regulacyjną na zawiasie dolnym – zmiana pozycji w pionie, czyli uniesienie lub opuszczenie skrzydła względem ościeżnicy;
- przestawienie pozycji rolki ryglującej – mimośrodowa śruba ryglująca, znajdująca się na obwodzie ramy okiennej od strony klamki, pozwala zmniejszyć lub zwiększyć docisk okna do ościeżnicy; ten mechanizm stosowany jest również w drzwiach balkonowych i tarasowych.
Różnicą pomiędzy okuciami ukrytymi i okuciami standardowymi jest fakt, że do tych pierwszych dostęp jest możliwy wyłącznie przy uchylonym lub otwartym oknie. Odsłaniając zawiasy ukryte sprawdzisz zatem niejako przy okazji, czy okna otwierają się prawidłowo, co jest pierwszą wytyczną do ewentualnej współpracy z montażystą okien – wszelkie uchybienia warto naprawiać, zanim dojdzie do dalszych wypaczeń.
Zawiasy ukryte jako rozsądna inwestycja na lata
Aby zagadnienia związane z tym, jak przestawić okna na tryb zimowy, dotyczyły Ciebie w mniejszym zakresie, warto zdecydować się na okna z zawiasami ukrytymi, gdy planujesz zakup stolarki okiennej. Tak w przypadku nowo powstałych budynków, które należy wprowadzić w stan surowy zamknięty, jak i podczas generalnych prac remontowych, gdzie wymieniane są okna, drzwi, czy bramy garażowe, nowoczesne systemy okienne będą rozsądną inwestycją.
1. Niewidoczne zawiasy to lepsze parametry izolacyjności cieplnej
Ukrycie okuć okiennych w suchej komorze pod przylgą sprawia, że zmniejsza się ryzyko powstawania mostków termicznych.
2. Ciągłość uszczelki zachowana jest na całym obwodzie okna
Taka ciągłość jest, obok dokładnego przylegania do wrębu okiennego, podstawową wytyczną szczelności okna na obwodzie skrzydła.
3. Osłona przed korozją i innymi wypaczeniami
Okucia wykonane są z materiałów niekorodujących, co wsparte ukryciem ich w luzie wrębowym daje kompletną ochronę. Do takich materiałów należą między innymi:
- stal nierdzewna, czyli stop żelaza z węglem i dodatkiem chromu oraz niklu, odporna na działanie wysokich temperatur,
- stopy cynku, czyli cynk z dodatkiem aluminium, miedzi lub manganu, odpowiednio wytrzymałe i odporne na korozję,
- brąz krzemowy, zwany również mosiądzem, składający się głównie z miedzi (około 80%) i cyny (około 10%) z niewielkim dodatkiem krzemu, odporny na działanie czynników chemicznych.
Zawiasy ukryte zwiększają również estetykę profili okiennych, ponieważ nie wymagają stosowania specjalnych osłon, odcinających się wizualnie od konstrukcji okna.
Krótkie podsumowanie
Ponieważ dzisiejszym artykułem kończymy cykl związany z regulacją szczelności stolarki okiennej, przedstawimy kilka najważniejszych aspektów dotyczących tego, jak przestawić okna na tryb zimowy, a także jak przygotować je na dowolną porę roku.
- Przed zakupem wybieraj okna uznanych producentów, ponieważ tylko takie tworzone są w oparciu o innowacyjne technologie również w aspekcie okuć okiennych.
- Przed próbą samodzielnej zmiany ustawień zawiasów i śrub mimośrodowych sprawdź, czy masz odpowiednie narzędzia do przeprowadzenia prac.
- W przypadku jakichkolwiek wątpliwości radzimy zainwestować w fachowy montaż okien, aby nie uszkodzić okuć i innych elementów okna.
- Unikaj stosowania się do rad, wskazujących na możliwość samodzielnej radykalnej naprawy okien – ryzykujesz utratę gwarancji producenta.
Prestige zaprasza
Wszelkie niejasności możesz omówić w naszym salonie Prestige Białystok.
Kilka kolejnych artykułów również przeznaczymy na tematykę związaną z oknami, lecz już bez poruszania kwestii okuć okiennych. Będzie między innymi o mierzeniu i dekorowaniu oraz o zabezpieczaniu okien. Warto nas czytać, zachęcamy do lektury.