Prace otwarte w domu lub mieszkaniu, jak wymiana okien, zazwyczaj przeprowadzane są w ciepłych porach roku. Bywają jednak okoliczności zmuszające do postępowania nierutynowego. Poza wymianą istotna jest również odpowiedź na pytanie: jak wyregulować okna na zimę? i o inne czynności istotne dla termoizolacji. Wiadomo bowiem, że okna mają bardzo duże znaczenie dla budżetu domowego, a szczególnie w domu jednorodzinnym.
Okna energooszczędne (Białystok na przykładzie Prestige)
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem na zimę są okna energooszczędne – Białystok stale wykazuje wysokie zapotrzebowanie taką stolarką okienną, co możemy potwierdzić również w oparciu o wybory naszych Klientów. Oczywiście podstawową cechą takich okien jest ograniczenie wymiany powietrza w kontekście różnicy temperatur panujących w pomieszczeniach i na zewnątrz. Przyjęło się, że przy wyborze profili okiennych należy przede wszystkim zwracać uwagę na współczynnik przenikalności ciepła, który w sposób decydujący ma ograniczać wspomnianą wymianę. W oknach termoizolacyjnych istotna jest jednak dla niskiego przenikania ciepła również dźwiękoszczelność, co wydaje się oczywiste. Podczas zakupów nie należy pomijać tej zmiennej, bo może się później okazać, że okna nie spełniają Twoich oczekiwań, pomimo optymalnych cech deklarowanych przez producenta.
Problemy podczas wstawiania okien zimą
Generalnie producenci nie negują wstawiania okien zimą. Można jednak napotkać w trakcie pracy trudności skojarzone z niską temperaturą. Planując montaż zimą, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim dwa fakty:
- problemy z pianką montażową – choć pianki montażowe przeznaczone na zimę mają teoretycznie dostosowany do niskich temperatur skład (można je stosować do temp. -10°C), to jednak zimno wydłuża okres, w którym można obrabiać utwardzoną piankę; czasami tez okazuje się, że pianka nie osiąga swoich finalnych właściwości, ale też istnieje inne zagrożenie związane z pękaniem okien PCV;
- rezygnację z montażu okien drewnianych – są one bowiem zbyt delikatne by montować je zimą; ponadto w przypadku wysokiej wilgotności okna mogą ulec wypaczeniu; okna PCV przewidziane są do montowania w niskich temperaturach, lecz nieprzekraczających dolnej granicy -10°C.
Granicą, którą należy brać pod uwagę podczas gdy montaż okien stanowi więc -10°C. W przypadku niższych temperatur prace należy przełożyć – wówczas nawet pomiar okien czy ościeżnic może przynieść pewne niespodzianki. Pomocą przy zimowym wstawianiu okien mogą być również taśmy rozprężne – wypełniają one szczeliny dochodzące nawet do 4 cm i można je przyklejać w każdej temperaturze.
Warto też wspomnieć, że w okresie zimy okna drewniane bywają przez producentów przeceniane i bywa to wystarczającym powodem do ich montowania o tej porze roku. Z pewnością jednak powinna się tym wówczas zajmować doświadczona ekipa montażystów.
Jak wyregulować okna na zimę
Regulacja i pomiar okien powinny być przeprowadzane cyklicznie. Pozwala to zapobiec ich wypaczaniu się, ale też powstawaniu drobnych nieszczelności, co ma szczególne znaczenie zimą.
Przyjęło się, iż okna można regulować zgodnie z porą roku – na jesień i zimę można je „dokręcić”, dzięki czemu będą lepiej utrzymywały ciepło w mieszkaniu. Pod uwagę brana jest:
- pora roku – najlepszą jest początek lata lub jesieni;
- regulacja okuć – mowa o okuciach odpowiedzialnych za docisk; jest to właściwie najważniejszy element, na którym należy się skupić regulując okna, gdyż okucia umiejscowione w dolnym zawiasie odpowiedzialne są za położenie okien; regulację przeprowadza się poprzez zmianę siły docisku – by uszczelnić okna przesuwa się rolki w kierunku uszczelek, by je poluzować postępuje się odwrotnie (zazwyczaj w zależności od pory roku);
- regulacja wysokości okna – przede wszystkim przeprowadza się przy otwartych oknach; polega ona na regulacji śrub znajdujących się pod osłonką zawiasów; dokręcenie śruby w prawo podnosi skrzydło okienne, w lewo opuszcza je.
W przypadku braku sezonowej regulacji ważne jest, żeby przeprowadzić powyższe czynności w sytuacji, gdy zaobserwujesz nieszczelność okien lub trudności w ich zamykaniu i otwieraniu. Podobnym oględzinom należy poddać mechanizm zwijania rolety wewnętrzne, który raz na kilka miesięcy należy oczyścić.
Wycięcie uszczelek w oknach plastikowych
Alternatywę dla rozszczelnienia okien stanowi wycięcie uszczelek w oknach plastikowych, zabieg ten nie jest jednak zalecany. Jeśli można tak powiedzieć – producent nie po to montuje w oknach uszczelki, by je wycinano. Natomiast okna powinny mieć pewną wentylację. Jest ona istotna nie tylko dla termoizolacji, ale też dla bezpieczeństwa, zdarza się bowiem, że do pomieszczeń nawiewa dym z komina, gdy okna nie mają odpowiednich uszczelnień. W nowoczesnych profilach okiennych stosowane są jednak odpowiednie systemy – reguluje się je poprzez położenie klamki, a w oknie może być aż sześć poziomów rozszczelnienia do wyboru. Kupując okna należy zorientować się odnośnie tej kwestii i sprawdzić zakres działania na konkretnym przykładzie.