W dobie dostępnych, gotowych rozwiązań rzadko zachodzi potrzeba samodzielnego udoskonalania kupionych okien i drzwi. Lepiej udać się do sklepu i kupić modele solidne, dobrze zatrzymujące dźwięk, a następnie jedynie wstawić je w miejsce dotychczasowych.
Z różnych przyczyn czasami jednak Klienci chcą zmienić coś samodzielnie i bywa to właśnie wygłuszenie drzwi. W tym względzie również pomagają sklepy, dostarczając wszystkich niezbędnych materiałów, lecz takie rozwiązania nie zastąpią systemów nowoczesnej konstrukcji, zastosowanych przez producentów gotowych modeli, zwłaszcza dostępnych wraz z ościeżnicą.
Jakie drzwi najczęściej są wygłuszane
Wygłuszenie drzwi dotyczy zwykle wyłącznie tych wejściowych do domu i mieszkania. Nikogo to nie dziwi, ponieważ w bloku z klatki schodowej dobiegają zakłócające ciszę i spokój dźwięki, natomiast większość modeli, w tym nawet antywłamaniowe, nie jest przystosowana do tłumienia dźwięku.
Charakter taki mają jedynie wersje ocieplane, choć i one robią to niejako przypadkiem – warstwa izolująca tłumiąca dźwięk ma głównie ocieplać. Aby chronić przed hałasem warto wybrać modele specjalne, tłumiące dźwięki, a przy tym estetyczne, nowoczesne. Nie są standardem w stolarce drzwiowej, lecz warto zapytać o nie w punkcie sprzedaży.
Czy wygłuszenie drzwi jest łatwe
Na przykładzie doświadczeń montażystów firmy Prestige w Białymstoku, gdy potrzebne było wygłuszenie drzwi wiemy, że czasami Klienci samodzielnie stosują okładziny, dodatkowe panele ocieplające i inne, które nie zastąpią jednak rozwiązań wdrożonych przez producenta drzwi na etapie tworzenia danego modelu.
Co ważne w kwestii działań bez pomocy specjalisty, niektóre materiały dźwiękochłonne są wykonane z bardzo delikatnych pianek. Idzie za tym fakt, iż trzeba je odpowiednio na drzwiach zabezpieczyć; w przeciwnym razie szybko się wypaczą. Istotna jest też wiedza techniczna.
Między innymi trzeba sprawdzić, czy montaż progu jest prawidłowy i dochodzi do skrzydła oraz jaka jest jakość/stan uszczelek w ościeżnicy.
Krótko podsumowując, by wygłuszyć drzwi, trzeba:
- mieć odpowiednią wiedzę,
- wiedzieć jak naprawić ewentualne uszkodzenia drzwi i futryny zauważone podczas prac,
- umieć wybrać odpowiedni do tego materiał i poddać go obróbce,
- zaopatrzyć się w najważniejsze narzędzia,
- wiedzieć, co jest priorytetem przy zabezpieczaniu danego materiału izolującego.
Ważne jest samo zabezpieczenie – materiał izolacyjny nałożony na drzwi trzeba zakryć, będą więc one miały nowy wygląd. Poniżej kilka przykładów.
3 metody wygłuszania drzwi spotykane również w Białymstoku
Do metod samodzielnego wygłuszania drzwi należą:
- zastosowanie mat wygłuszających – łatwych w montażu (przyklejane do drzwi), posiadających różne wartości dźwiękochłonne;
- panele akustyczne – dedykowane wygłuszaniu i niewymagające wykończenia (mają zazwyczaj drewnopodobną strukturę, a wykonane są z płyt MDF);
- tapicerka – możliwość różnej aranżacji jest mocną stroną tej metody; w Polsce tapicerka skóropodobna ma długie tradycje i obecnie najczęściej obija się nią wspomnianą wcześniej piankę, pełniącą tutaj rolę izolatora.
Alternatywą dla samodzielnych działań jest zakup nowych, wytłumionych drzwi. Można wprawdzie wezwać firmę tapicerską, gdy specjalizuje się w ocieplaniu i wygłuszaniu drzwi, lecz wobec niedogodności takich rozwiązań lub samodzielnej pracy, warto zainwestować w zakup gotowej wersji z odpowiednią ościeżnicą, progiem, regulacją zawiasów, a prace montażowe i regulację powierzyć fachowcom. Taki zakup to inwestycja na lata.