W wielu sytuacjach można uznać, że do prostych prac w domu niepotrzebni są specjaliści. Wymiana uszczelek w oknach jest jedną z tych prac pod warunkiem, że masz podstawową wiedzę na temat budowy okien oraz materiałów, które w tym celu należy wykorzystać.
Już na tym etapie zdecydujesz, czy zadania związane z prawidłowym wykonaniem całości rzeczywiście mogą być wykonane samodzielnie, czy ich czasochłonność lub inne aspekty sprawią, że sięgniesz po fachową pomoc.
Co sprawia, że uszczelki się zużywają
Uszczelki, jak każdy inny produkt, mają swój czas żywotności przewidziany przez producenta. Zazwyczaj jest on dłuższy niż ten objęty gwarancją i wynosi kilka lat, jednak wyłącznie przy właściwym użytkowaniu, co z gruntu sprowadza się do konserwacji.
O te elementy okienne trzeba bowiem dbać – tylko wtedy zapewni się im długa żywotność. W przeciwnym wypadku mogą się wypaczyć już po 5 latach lub wcześniej.
Przy braku odpowiednich działań może dojść do przepuszczania powietrza, tym samym całe okna będą przyczyniać się do wychłodzenia pomieszczeń. Natomiast to co sprawia, iż uszczelki mogą ulegać uszkodzeniu, to sama ich konstrukcja. W sztywnej, trwałej ramie są jedynym elementem miękkim, który podlega działaniu dużych sił mechanicznych, a także różnych temperatur.
Kiedy rutynowo wymienia się uszczelki
Jeśli uszczelki są odpowiednio traktowane i zadbane, zazwyczaj pełnią swoją rolę przez 10 lat. Po tym okresie warto je wymienić na nowe. Tutaj możemy krótko wskazać, jak je konserwować.
Praca ta uwzględnia:
- wybór odpowiedniego momentu i pory roku – zalecamy wiosnę lub jesień;
- dokładne oczyszczenie – w tym celu można użyć płynu do mycia okien posiłkując się patyczkami kosmetycznymi z watą;
- właściwą konserwację – tę przeprowadzić trzeba za pomocą dedykowanych preparatów, bezpiecznych dla tworzyw syntetycznych.
Wspomnieć należy, że sugerowana przez większość producentów konserwacja powinna być przeprowadzana dwa razy do roku.
Wymiana uszczelek w oknach krok po kroku
W przypadku wymiany praca wygląda podobnie, lecz wtedy należy wcześniej zaopatrzyć się w nowy zestaw uszczelek. Uszczelki cięte na zamówienie są droższe, dlatego lepiej jest zamówić ich pas i samodzielnie przycinać.
Wymiana w oknach przebiega następująco:
- należy sprawdzić jakie są profile okien – służy temu tabliczka znamionowa; następnie trzeba zakupić odpowiednie dobrane uszczelki (nie polecamy uniwersalnych);
- pracę zaczyna się od usunięcia starych uszczelek – mają one różną formę, która ułatwia albo utrudnia pracę;
- następnie oczyszcza się miejsce pod układanie nowych;
- teraz należy uszczelki:
- przyciąć na wzór dotychczasowych, wtedy będą idealnie pasowały do profilów okiennych;
- umieścić w odpowiednich zagłębieniach profili okiennych.
Problem może się pojawić w wersji zgrzewanej. W takim przypadku, jako specjaliści prowadzący sklep i serwis w Białymstoku, odradzamy samodzielną pracę. Wymiana powinna być przeprowadzona przez specjalistów zajmujących się na co dzień montażem stolarki okiennej.
Alternatywa dla wersji gumowych
Przyzwyczajeni jesteśmy do wymiany uszczelek gumowych w oknach i właściwie wszystkie powyższe informacje ich dotyczyły. Istnieje jednak alternatywa, na którą można się zdecydować. Stanowią ją tzw. wersje EPDM (ze sztucznego kauczuku), stosowane głównie w oknach, z wyższej półki cenowej, ale coraz częściej, przez wiodących producentów, montowane są rutynowo.
EPDM mogą przetrwać nawet 50 lat, co zdecydowanie odróżnia je od gumowych. Oczywiście również wymagają konserwacji, lecz są zdecydowanie trwalsze. Warto więc przed zakupem okien zapytać i o uszczelki, które zwykle uchodzą uwadze większości Klientów. Różnica 40 lat może zrobić wrażenie.