Współczesne osłony okienne funkcjonują w domach od lat i z powodzeniem zastępują tradycyjne firanki oraz zasłony. Obecnie masz do wyboru ich wiele rodzajów, a wśród najpopularniejszych wyróżnia się żaluzje i rolety. Konstrukcja tych przesłon nie jest skomplikowana, mają one również cechy, dzięki którym sprawdzają się optymalnie w konkretnych warunkach. Żaluzje czy rolety do kuchni? to więc pytanie o ich funkcjonalność w szerokim kontekście.
Ogólne cechy rolet i żaluzji
Rolety i żaluzje znane są na całym świecie, chociaż w rożnych wersjach. Mają jednak kilka wspólnych cech:
- można je traktować jako samodzielną przesłonę okien,
- mogą uzupełniać wystrój wnętrza i dodawać mu uroku, ciepła,
- można je dopasować do wielu formatów okien, w tym o kształtach niestandardowych,
- mają niemal nieograniczoną paletę kolorów,
- doskonale spełniają swoją podstawową funkcję – zaciemniania pomieszczeń.
Właściwie więc wybór powinien być kwestią gustu, jednak warto spojrzeć jeszcze na dodatkowe cechy, które wpisują się do określonych pomieszczeń, w tym przypadku: kuchni.
Rolety do kuchni – zalety
Krótko charakteryzując rolety do kuchni, biorąc pod uwagę panujące w niej warunki, poniższe cechy rolet mogą mieć największe znaczenie:
- fakt, iż w przeciwieństwie do żaluzji mogą być sterowane zdalnie – w wersji sterowanej pilotem, co szczególnie istotne przy nietypowo położonych oknach,
- mogą spełniać rolę samodzielnych przesłon okiennych, przy których nie stosuje się firan i zasłon – w kuchni ma to kluczowe znaczenie, ponieważ firany i zasłony szybciej nasiąkałyby zapachem, tłuszczem z gotowanych potraw,
- nadają pomieszczeniu więcej domowego klimatu niż lamele metalowe lub wykonane z tworzyw syntetycznych,
- w przeciwieństwie do żaluzji często występują w wersji wzorzystej – od delikatnego zarysu wzorów po kontrastujące ze sobą barwy,
- niektóre tworzone są z poliamidu, poliestru i innych mieszanek materiałów – te najlepiej sprawdzają się w kuchni przez wzgląd na łatwe czyszczenie,
- możesz dobrać odpowiedni system – wersja plisowana, „Dzień Noc”, tradycyjne rolety zwijane to rozwiązania, mające tutaj przewagę nad roletami rzymskimi; na fałdkach rolet rzymskich będą się szybciej osadzać zabrudzenia i kurz;
Ze względu na specyfikę wnętrza ostatni punkt jest szczególnie istotny. Chociaż wszystkie rolety pokrywane są specjalną aperturą, która zarówno je chroni (przed deformacją, zniszczeniem, wypłowieniem, wilgocią), jak i pozwala na komfortowe mycie bez niszczenia, niektóre syntetyki stanowią rozwiązania do trudnych zadań.
Zalety żaluzji w kuchni
Należy zwrócić uwagę, że wersje odpowiednie również do kuchni:
- wykonane są z metalu, zaimpregnowanego drewna lub tworzyw syntetycznych, co wpływa na ich wysoką trwałość,
- przez powyższe można je myć bez obaw o uszkodzenie,
- nie nasiąkają zapachami kuchennymi.
Żaluzje mają więc również walory funkcjonalne, lecz na wielu polach ustępują roletom, chociażby w kwestii czyszczenia, a w przypadku plis okiennych także pod kątem liczby sposobów osłonięcia wybranej powierzchni okna.
Krótkie podsumowanie
Rolety tworzone są z większej liczby materiałów, w tym przystosowanych do łatwego utrzymania w czystości. Tutaj przewyższają żaluzje różnorodnością. Zdecydowanie też są delikatniejsze od żaluzji i nie zaburzają aranżacji wnętrza, są bardziej dyskretne, subtelniejsze, miłe dla oka.
Nowoczesne rolety mają po zewnętrznej stronie warstwę perłową, odbijającą promienie słoneczne. Dla kontrastu, najczęściej kupowane żaluzje – metalowe, zależnie od modelu szybko się nagrzewają i mogą podnosić temperaturę pomieszczeń.
Pomimo wykonania z materiału, rolety zabezpieczane są przed wilgocią, dlatego z powodzeniem pełnią swoją rolę również na oknie w pobliżu zlewu kuchennego.
Opinia Klientów z Białegostoku
Klienci w Białymstoku i innych miastach, którzy wybrali rolety do kuchni wiedzą, że w niczym obecnie nie ustępują one żaluzjom, a mogą je przewyższać walorami estetycznymi. Ze względu specyfikę wnętrz kuchennych należy jednak pamiętać, że warto w nich wykorzystywać te spośród dostępnych rozwiązań, które będą usprawniać codzienne toczące się w kuchni życie jej użytkowników.