Zakładając, że poznasz pełną gamę rolet oraz żaluzji wewnętrznych przed dokonaniem wyboru odnośnie tego, co do okna w kuchni będzie najbardziej odpowiednią osłoną – wypełnisz stylowo dowolną przestrzeń. Zachowasz jednocześnie walory związane z przeznaczeniem powierzchni kuchennej, tworząc miejsce do przygotowywania posiłków, czy wspólnego spędzania czasu.
Kuchnia to znacznie więcej niż gotowanie i o tym również myślimy, wybierając asortyment dla naszych Klientów.
Trafny wybór, czyli co do okna w kuchni będzie najlepsze
Kuchenna przestrzeń to miejsce, w którym pojawiają się określone czynniki, wpływające na całe wnętrze. Decydując się na wybór pomiędzy roletami a żaluzjami, a następnie na wybranie materiału ich wykonania, należy mieć świadomość, że dany system będzie miał styczność z:
- wysoką temperaturą powietrza – obecność okapu oraz otwieranie okien w celu wietrzenia kuchni (opcjonalnie: wentylacja mechaniczna) są pomocne, natomiast często niewystarczające, zwłaszcza podczas jednoczesnego gotowania kilku potraw i pieczenia,
- podwyższoną wilgotnością powietrza – również w tym przypadku niekorzystne warunki otoczenia są standardem i należy uwzględniać je tak przy zakupie wyposażenia kuchni, jak i podczas wybierania stolarki okiennej oraz osłon okiennych,
- zabrudzeniami powstałymi podczas gotowania – pryskający z patelni tłuszcz, przypadkowe zabrudzenia podczas szatkowania produktów oraz inne sytuacje, wskutek których rolety czy żaluzje ulegną zabrudzeniu, to normalne okoliczności,
- dodatkową wilgocią – mowa tutaj o aranżacji kuchni, w której okno znajduje się bezpośrednio nad zlewozmywakiem, czyli w miejscu, gdzie może zostać zamoczony zarówno profil okienny, jak i szyba oraz rolety wewnętrzne/żaluzje.
Cztery powyższe aspekty praktyczne stanowić powinny punkt wyjścia przed dokonaniem wyboru: co do okna w kuchni. Dotyczą one wyłącznie pomieszczenia, dlatego za chwilę szerzej o tym czym są osłony okienne.
Sterowanie światłem wpadającym do kuchni – żaluzje aluminiowe
Inaczej niż w przypadku wszelkich rolet wewnętrznych, sterowanie lamelami poziomych żaluzji aluminiowych pozwala skutecznie wpływać na:
- ilość przepuszczanych promieni słonecznych poprzez częściowe lub całkowite „zamknięcie” żaluzji, albo ich zwinięcie u góry okna, gdy chcesz odsłonić całą szybę,
- kierunek wpadających promieni słonecznych dzięki możliwości obracania lamel wokół własnej osi, na przykład o 180o, aby ułożyły się ku górze lub do dołu,
- możliwość uzyskania ciekawego wizualnie efektu rozproszenia światła, gdy wybierzesz żaluzje perforowane, czyli z lamelami z gęstą siatką otworków.
Współczesne żaluzje aluminiowe to znacznie grubsze lamele o bardziej eleganckim wyglądzie niż ich pierwowzór, a przy tym bogata gama kolorystyczna.
Inne spojrzenie
Alternatywa: częściowo powyższe funkcje żaluzji poziomych aluminiowych spełniają rolety „Dzień Noc”. Możliwość ograniczania intensywności nasłonecznienia wnętrz regulowana jest tutaj poprzez odpowiednie ustawienie względem siebie pasów przeziernych i nieprzeziernych.
Dobra widoczność i ochrona przed spojrzeniami – żaluzje drewniane
Także w żaluzjach drewnianych kluczowe znaczenie ma funkcjonalność lamel, które dają możliwość ustawienia odpowiedniej pozycji:
- gdy okna kuchni znajdują się na parterze lub na pierwszym piętrze; pomieszczenie widoczne jest wtedy nawet dla przechodniów;
- gdy mieszkanie znajduje się w bardzo bliskim sąsiedztwie innych budynków, co ma miejsce na gęsto zabudowanych osiedlach bloków;
- w każdej innej sytuacji, kiedy chcesz odciąć wnętrze kuchni od spojrzeń osób postronnych, a jednocześnie widzieć, co się dzieje na zewnątrz.
W kuchni sprawdzą się żaluzje drewniane impregnowane, w wersji dodatkowo zabezpieczonej przed zawilgoceniem.
Alternatywa: podobnych cech można szukać w roletach plisowanych. Pozwalają one zasłonić część okna, pozostawiając nieosłoniętą pozostałą powierzchnię przeszklenia.
Uzupełnienie określonego stylu wnętrz łączonych – rolety „Dzień Noc”
Połączenia, o których pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów, wymagają rozsądnego dobrania zestawień rolet lub żaluzji, na przykład:
- aneks kuchenny z salonem; na okno kuchenne sprawdzą się rolety odporne na zabrudzenia, a w części salonowej bardziej eleganckie, na przykład żakardowe;
- kuchnia z jadalnią; spójny charakter pomieszczeń podkreślą rolety w podobnej tonacji, jaśniejsze do kuchni, a ciemniejsze do części zaadaptowanej na jadalnię;
- kuchnia z pokojem dziennym; na oknie kuchennym może być roleta o większej przejrzystości, do pokoju dziennego sprawdzi się wersja zaciemniająca.
Uniwersalność osłon okiennych rolety „Dzień Noc” to również możliwość używania ich na drzwiach balkonowych i tarasowych, które często występują w takich rodzajach połączeń wnętrz.
Alternatywa: rolety rzymskie pod warunkiem, że okna są standardowych wymiarów, a nie w rodzaju tzw. portfenetrów, czyli z przeszkleniem od sufitu do podłogi.
Od prostych funkcjonalności po wielowymiarowe działania
Narzędzia pozycjonerskie, pokazujące jak często do wyszukiwarki Google wpisywane jest przez użytkowników zapytanie „co do okna w kuchni”, stanowią potwierdzenie, że temat jest również teraz aktualny. Temat ten rozwinęliśmy w oparciu o konkretne przykłady, aby ułatwić Ci dokonanie wyboru i wyjaśnić główne wątpliwości na podstawie naszych rozmów z Klientami.
Warto również podkreślić kwestie uniwersalne, czyli aspekty wspólne i dla rolet, i dla żaluzji:
- urozmaicone gamy kolorystyczne oraz wzornictwo – wcześniej domena osłon z tkanin, obecnie również w postaci różnobarwnych aluminiowych lub drewnianych żaluzji,
- ochrona przed przegrzaniem pomieszczeń – zależnie od kategorii oraz rodzaju systemu, w określonym stopniu wpływają na komfort cieplny Twoje kuchni,
- odgrodzenie strefy prywatnej od okolicy – jednocześnie możesz widzieć teren wokół domu, na przykład gdy Twoje dziecko bawi się w piaskownicy.
Doświadczenie i jakość
Okna całkowicie bez osłon również pojawiają się w niektórych aranżacjach wnętrz, natomiast stałe zainteresowanie roletami i żaluzjami pokazuje, że nadal jest to rynek z asortymentem użytecznym. Wiedzą o tym liderzy branży, proponując innowacyjne systemy i udoskonalone rozwiązania.