Uszczelnianie drzwi prowadzących do domu lub mieszkania to zadanie, przed którym często stają nasi montażyści. Wiedząc, jak uszczelnić drzwi wejściowe oraz inne dowolne w obrębie danego obiektu, można z powodzeniem wyeliminować niedogodności związane z przenikaniem chłodu do pomieszczeń, a tym samym zmniejszyć koszty ogrzewania w sezonie jesienno-zimowym. Dziś podpowiemy, na co szczególnie warto zwrócić uwagę.
Jak uszczelnić drzwi, aby nie stracić gwarancji producenta
Analogie pomiędzy uszczelnianiem okien, drzwi, a nawet bram i drzwi garażowych polegają między innymi na konieczności zastosowania się do wskazań ujętych w karcie gwarancyjnej. Samodzielne inwazyjne działania niosą ze sobą ryzyko uszkodzenia poszczególnych elementów, a tym samym utratę gwarancji i brak możliwości nieodpłatnego korzystania z serwisu gwarancyjnego.
Zatem jak uszczelnić drzwi w sposób nieinwazyjny?
1. Regulacja okuć, zwiększenie docisku skrzydła do ościeżnicy
Temat regulacji okuć poruszaliśmy wielokrotnie w poprzednich wpisach (między innymi: Jak wyregulować okno, Jak wyregulować drzwi), dlatego tutaj nadmienimy jedynie, że ta kwestia ma kluczowe znaczenie. Poprzez umiejętne ustawienie zawiasów oraz śród mimośrodowych można:
- unieść lub opuścić skrzydło, przesunąć je w poziomie względem zawiasów,
- podnieść lub opuścić skrajny przeciwległy do danego zawiasu brzeg skrzydła,
- zwiększyć docisk skrzydła drzwiowego do ościeżnicy.
Współczesne okucia regulowane są zazwyczaj z użyciem podstawowych narzędzi, głównie przy pomocy kluczy imbusowych.
2. Montaż progu drewnianego, aluminiowego i innych
Próg jest nie tylko umownym oddzieleniem strefy wewnętrznej i zewnętrznej, lecz również ważnym izolatorem w kwestii przepuszczalności powietrza. Odpowiednio dobrany i zamontowany sprawi, że w sposób definitywny:
- wyeliminowane zostaną mostki termiczne pod drzwiami,
- ograniczone będzie przenikanie hałasów i światła z zewnątrz,
- uzyskana zostanie spójność pomiędzy estetyką i funkcjonalnością drzwi wejściowych.
Przy wymianie drzwi do mieszkania lub do domu, będziesz mieć możliwość wyboru ościeżnicy z progiem – to również dobre rozwiązanie. W tym miejscu zachęcamy również do skorzystania z profesjonalnej usługi jaką jest montaż drzwi.
3. Ocieplenie zamontowanego wcześniej progu
Kolejny sposób, który nie wymaga zmiany właściwości lub funkcjonowania drzwi oraz ościeżnic, to zastosowanie dociepleń uszczelniających strefę pod dolną krawędzią drzwi. Montaż bezpośrednio na progu:
- zapewnia barierę dokładnie w miejscu przenikania powietrza,
- wymaga użycia jedynie podstawowych narzędzi lub preparatów mocujących,
- minimalnie zmienia wysokość progu, nie utrudnia korzystania z wejścia do domu.
Uszczelnić próg można na kilka sposobów, natomiast każda ze współczesnych metod łączy efektywność oraz estetyczny wygląd, dlatego są to rozwiązania chętnie wybierane przez Klientów.
Różne rodzaje uszczelek i uszczelnień
Próg jest łącznikiem, który spełnia rolę zabezpieczenia przed chłodem i hałasem z zewnątrz, stanowi także barierę dla wielu czynników atmosferycznych. Przeciwdziała na przykład zawilgoceniu podłogi, która znajduje się tuż za drzwiami wejściowymi.
W dziedzinie uszczelnień progu można wyróżnić dwie kategorie:
- uszczelnienia, do których drzwi przygotowywane są na etapie produkcji, czyli:
- opadająca listwa progowa z podporą, montowana w specjalnym wrębie u dołu ramy skrzydła drzwiowego; listwa opada automatycznie podczas gdy drzwi są zamykane;
- uszczelnienie szczotkowe, czyli listwa samoprzylepna, zamontowana u dołu skrzydła drzwiowego; gęste włosie z polipropylenu stanowi skuteczną barierę termiczną;
- uszczelnienia, przy których drzwi mają standardową budowę, a docieplany jest sam próg:
- uszczelka piankowa na drzwi – ma postać miękkiej rynny, którą nasuwa się na dolną poziomą ramę drzwi; przylega ściśle, niweluje lukę pod zamkniętymi drzwiami;
- listwa progowa – w wersji drewnianej oraz PCV stosowana we wnętrzach, natomiast materiał na próg drzwi wejściowych to stal nierdzewna, aluminium, mosiądz.
Na etapie szukania sposobu jak uszczelnić drzwi, należy poznać specyfikę swojej stolarki drzwiowej. Okazać się może, że wystarczą proste elementy uszczelniające, aby cały system mógł funkcjonować prawidłowo.
Doradzamy jak uszczelnić drzwi wiodących producentów
Regulacja okuć drzwi lub w ramach alternatywy zastosowanie dodatkowych udogodnień – każda z tych opcji wymaga sprawdzenia specyfikacji technicznej danego systemu, zawartej w tzw. karcie technicznej. Usługę uszczelniania stolarki otworowej zapewniamy naszym Klientom w ramach jednorazowej lub stałej współpracy wiedząc, jak uszczelnić drzwi i okna, aby wpływały na poprawę komfortu przebywania w domu.
Profesjonalne doradztwo
Wybierając pomoc montażystów Prestige zadbasz o drzwi niezależnie od pory roku.
Już wkrótce napiszemy o tym, jak wygłuszyć drzwi. Czy to to samo, co uszczelnianie? Warto odwiedzać nasz blog, aby poznać szczegóły.