Na samodzielne prace w domu nie zawsze jest czas, może również zabraknąć chęci, gdy prac tych jest do wykonania zbyt wiele. Regulacja okien plastikowych PCV może należeć do trudnych zadań, gdy mieszkasz w domu, gdzie masz wiele okien na kilku kondygnacjach, ale już nawet niewielkie mieszkanie będzie problemem bez odpowiedniej wiedzy, jak postępować z okuciami stolarki okiennej. Skorzystaj wtedy z fachowej pomocy.
Czym rzeczywiście jest regulacja okien plastikowych PCV
Okno składa się z wielu elementów i nie wszystkie można regulować. Reguluje się wyłącznie okucia okienne, regulacji nie podlega natomiast konstrukcja w postaci ram okiennych czy pakietów szybowych. Zmiany ustawień zawiasów i śrub mimośrodowych potrzebne mogą być już po kilkuletnim użytkowaniu, gdy okna źle się zamykają i otwierają oraz robią się nieszczelne. Zatem o regulacji okien plastikowych PCV można mówić wyłącznie w kontekście regulowania ich okuć.
Jak wyglądają współczesne okucia
Obecnie okucia okienne stanowią właściwie kluczowy element okien. Rozmieszczone są na całym obwodzie skrzydła i ościeżnicy, mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie, zależnie od właściwości danego modelu stolarki okiennej. Do ważnych elementów należą: rolki, rozwórki, zaczepy, zawiasy, blokady.
- Regulacja okien plastikowych PCV polega na ustawieniu przylegania do siebie lub odległości wymienionych elementów.
- Okucia są złożone i czasami posiadają nawet kilkadziesiąt niewielkich części, od których zależy ich funkcjonalność. Natomiast wszystkie one są ukryte, a widoczne (w wersji przylgowej) – tylko zawiasy.
- Trzeba znać właściwości oraz funkcjonowanie poszczególnych elementów w odniesieniu do pozostałych, aby poprzez wyregulowanie tego, co widoczne, nie wypaczyć innych ustawień całości.
Powyższe kwestie mają wpływ właśnie na to, że okucia bywają zaniedbywane przez właścicieli okien ze względu na utrudniony dostęp. Wtedy regulacja ma miejsce zwykle dopiero, gdy nie ma możliwości prawidłowego otwierania i zamykania okna.
Regulacja okien dostępnych w Białymstoku
Regulacja okien plastikowych PCV to rzecz niełatwa. Chociaż nasi Klienci z Białegostoku i innych miast podejmują się nieraz takiego zadania, często wyregulowaniem jednego elementu sprawiają, że inny zmienia swoje położenie, tym samym tworzą się szczeliny między ramą skrzydła okiennego a ościeżnicą.
Należy po kolei sprawdzać, zgodnie z opisem producenta lub materiałami serwisowymi, które elementy okucia powinny być okresowo regulowane (może ich być kilkanaście i więcej).
Najczęściej są to:
- punkty ryglowania, podnośnik skrzydła,
- rozwórka i zawias rozwórki, zawias ramy i skrzydła, a w oknach uchylnych – zawias uchyłu,
- zatrzask balkonowy,
- tak zwany najazd, będący zaczepem uchyłu,
- i dodatkowe elementy stosowane w ciężkich konstrukcjach okiennych.
Względem wymienionych i innych elementów stosuje się różnego typu regulacje: boczną, docisku i wysokości.
Kiedy trzeba wyregulować okna
Regulacja okien plastikowych PCV konieczna jest, gdy się trudno domykają lub przeciwnie, gdy pozostają szczeliny po zamknięciu. Wszelkie trudności w domykaniu, ocieranie się o siebie poszczególnych elementów, problemy w operowaniu klamką, przecieki wody deszczowej, w końcu nawet unoszenie się firanek od wiatru – przy zamkniętych oknach, powinny być impulsem do wyregulowania okuć. Warto skorzystać wtedy z pomocy specjalisty, który szybko i prawidłowo przeprowadzi wszystkie niezbędne działania.