Właściwości współczesnych systemów okiennych sprawiają, że w Twoim otoczeniu może panować optymalna temperatura niezależnie od pory roku. Wiedząc, jak wyregulować okna na zimę, masz możliwość zadbania o swój komfort cieplny bez ingerencji w strukturę okna, jedynie z użyciem rozwiązań aprobowanych przez producenta danej stolarki okiennej.
Jak wyregulować okna na zimę przy użyciu okuć
Zanim napiszemy o tym, jak przestawić okna na tryb zimowy, przedstawimy kilka kwestii związanych z potrzebą zmiany pozycji skrzydeł okiennych względem ościeżnicy. To właśnie jest celem działań, przygotowujących okna do sezonu zimowego, a prawidłowy montaż okien sprawi, że okna drewniane, okna PCV, okna aluminiowe i inne zawsze będą solidną barierą dla nadmiaru zimnego powietrza z zewnątrz.
Przed odpowiedzią na pytanie: „Jak wyregulować okna na zimę?”, warto wiedzieć, jakie są możliwości. Podsumowując informacje zawarte w kilku poprzednich wpisach i uzupełniając je o inne praktyczne porady, należy uwzględnić:
- regulację dolnych i górnych zawiasów – regulować można zawias dolny i górny dla pełniejszego ustawienia prawidłowej pozycji okna;
- regulacja zawiasu dolnego polega na ustawieniu śruby regulacyjnej na wsporniku, aby przesunąć skrzydło w lewo lub w prawo, natomiast regulacja śruby w sworzniu zawiasu pozwala unieść lub opuścić skrzydło;
- obsługa zawiasu górnego wygląda tak samo, lecz jej celem jest nie zmiana położenia skrzydła okiennego na zasadzie wysokości, a zmiana przekątnej okna, czyli podniesienie lub opuszczenie dolnego rogu skrzydła, przeciwległego do zawiasu;
- zmianę pozycji śruby regulacyjnej – to ważny punkt w okuciach obwiedniowych do okien rozwierno-uchylnych; śruba widoczna jest po otwarciu okna na ramie skrzydła okiennego od strony klamki; ustawienie zaznaczonego na śrubie punktu w kierunku ościeżnicy zwiększy docisk ona do ościeżnicy w pozycji zamkniętej.
Wszystkimi okuciami obwiedniowymi rozporządza ustawienie klamki pod warunkiem, że funkcjonuje ona prawidłowo.
Praktyczne aspekty używania klamki w oknach PCV i innych
Doświadczony montażysta szybko rozpozna, kiedy przyczyną nieprawidłowego działania okien jest sama klamka, a kiedy okucia nią sterowane. Można tutaj dokonać poniższego podziału.
1. Niedogodności związane z okuciami okiennymi
Kwestię tę w kontekście zagadnienia „jak wyregulować okna na zimę” należy sprawdzić pod kątem prawidłowej szczelności okien, czyli sprawdzenia, czy zawiasy pozwalają na płynne otwieranie, zamykanie i uchylanie okna. Do niepokojących sygnałów należą:
- wyczepianie się górnej krawędzi okna – podnośnik skrzydła z blokadą obrotu klamki uniemożliwia uchylenie skrzydła okiennego, gdy jest ono otwarte; awaria tego elementu dwufunkcyjnego zaburza prawidłowe działanie mechanizmu;
- unieruchomiony trzpień zawiasu – brak możliwości zamknięcia okna mimo wyregulowania okuć (zwane potocznie „zapieczonymi zawiasami”) może oznaczać, że konieczne będzie nasmarowanie dolnego zawiasu; polecamy w tym lub skorzystać z pomocy specjalisty.
Im bardziej zaawansowane naprawy lub im większa skala usterki, tym bardziej zasadne jest powierzenie okien opiece montażysty.
2. Uszkodzona przekładnia klamki i zasadność jej wymiany
Przekładnia klamki, zwana również zasuwnicą, jest jednym z elementów okuć obwiedniowych w oknach, ale dotyczy to też drzwi balkonowe i tarasowe. Ma postać metalowej listwy, a znajdujące się w niej czopy ryglujące oraz gniazdo do montażu blokady błędnego położenia klamki stanowią w znacznej mierze o funkcjonalności danego systemu.
Gdy przekładnia jest uszkodzona:
- klamkę można obracać swobodnie nawet o 180º bez oddziaływania na zmianę pozycji okuć okiennych; okno nie otwiera się i nie uchyla się prawidłowo, lub pozostaje stale zamknięte mimo prób otwierania z użyciem klamki;
- klamka przesuwa się zbyt opornie do stanu sprzed awarii, niemożliwe jest swobodne ustawianie jej w określonej pozycji, przy próbach otwierania lub zamykania okna słychać specyficzne dźwięki, na przykład trzeszczenie, zgrzytanie.
Zależnie od specyfiki awarii, wystarczy wymiana samej klamki lub potrzebna będzie również wymiana całej zasuwnicy. To istotne przed okresem zimowym, aby swobodnie korzystać z poszczególnych funkcji stolarki okiennej.
Wymiana okien w sytuacji, gdy wszystkie metody są nieskuteczne
Zdarzają się realizacje, w których stwierdzamy, że okucia okienne, pakiety szybowe lub profile okien są bardzo wyeksploatowane, wypaczone i zasadne staje się wyłącznie zdemontowanie stolarki okiennej na rzecz wstawienia nowej. Mowa przede wszystkim o oknach oraz o przeszklonych drzwiach, których montaż drzwi miał miejsce przed wieloma laty, ale też takich, które uległy uszkodzeniom na skutek intensywnej eksploatacji.
Wiedząc, jak wyregulować okna na zimę sprawdzamy oczywiście zasadność zastosowania metod opisanych w tym i wcześniejszych artykułach, lecz również informujemy Klientów, kiedy to właśnie wymiana okien okaże się bardziej rozsądna dla zapewnienia komfortu cieplnego pomieszczeń. W ramach jednej realizacji montujemy często również bardziej funkcjonalne drzwi zewnętrzne, a całość zabezpieczamy roletami antywłamaniowymi.
Jak wyregulować okna na zimę – temat zawsze na czasie
Potencjał współczesnych okien bazuje między innymi na innowacyjności okuć, które odpowiednio zadbane, spełniają swoje zadanie. Niepozorne elementy decydują o funkcjonalności całego systemu, dlatego zawsze skupiamy się na detalach zarówno doradzając Klientom, jak też podczas prac naszych montażystów.
Tematowi poświęcimy jeszcze jeden wpis, przedstawiając aspekty dotyczące okien z okuciami ukrytymi. Jak wyregulować takie okna na zimę, dowiesz się już wkrótce. Zachęcamy do regularnych odwiedzin bloga.