Szczelność okien w mieszkaniu ma znaczenie o każdej porze roku. Największe oczywiście zimą, gdy wpływa na utratę ciepła, a tym samym i wysokość rachunków za ogrzewanie. W innych porach znaczenie szczelności w największym stopniu dotyczy wytłumiana dźwięków. Pewnym rozwiązaniem, by osiągnąć wszystkie te cele, są okna energooszczędne. Białystok słynie z montażu dobrych okien, zimy bowiem na Podlasiu potrafią dać się we znaki. Popularne są między innymi okna energooszczędne przez ich właściwości izolacyjne, które wymienimy poniżej. Najpierw jednak warto przyjrzeć się ogólnym zaletom montowania szczelnych okien.
Jakie są zalety szczelności okien
Do zalet szczelności okien należą już wymienione właściwości i walory:
- niska utrata ciepła z pomieszczeń,
- zmniejszenie rachunków za ogrzewanie,
- wyższe właściwości dźwiękoszczelne.
Trzy wymienione walory okien energooszczędnych zawsze się zwiększają, jeśli pomiar okien był prawidłowy i zostały one fachowo zamontowane. Jednak sprawy techniczne związane z pomiarem okien czy odpowiedzią na pytania: czym uszczelnić ościeże okienne, powinny zejść na dalszy plan. Istnieje bowiem inny ciekawy wątek, który należy tutaj przedstawić. Dotyczy on pewnych pozornie nieistotnych dla siebie właściwości:
- współczynnika przenikania ciepła,
- oraz współczynnika dźwiękoszczelności.
A jednak powyżej podkreślano, że szczelność okien to zarówno większe pochłanianie dźwięku, jak i większe ciepło w pomieszczeniach. Zatem czy te współczynniki idą ze sobą w parze?
Okna od dawna są albo dźwiękoszczelne, albo energooszczędne – zazwyczaj jeden walor jest przez producentów podkreślany. Rozbieżność ta prowadzi do pewnych nieścisłości, należy bowiem wyjaśnić, że zakup energooszczędnych okien, jednak bez zwrócenia uwagi na izolację dźwiękową, będzie się wiązać z niedogodnościami, ponieważ dźwiękoszczelność również wpływa na izolację termiczną.
Nie może być inaczej. Okna PCV dźwiękoszczelne mają niski stopień przenikalności dźwięku, a tym samym są szczelniejsze i wpływają również na zmniejszenie utraty ciepła z mieszkania. Należy więc jedynie liczyć się z tym, iż przez sam fakt, że producenci podkreślają zwykle współczynnik przenikania ciepła, nie należy się wyłącznie na nim skupiać. Jeśli chcesz mieć rzeczywiście energooszczędne okna wiedz, że szczelność również jest „termoizolatorem”.
Czym uszczelnić ościeże okienne
Ościeże okienne to trzeci czynnik znacząco wpływający na termoizolację. Oczywiście na rynku istnieje wiele materiałów uszczelniających. Zazwyczaj jednak jest to styropian (np. XPS), lecz czym jeszcze można uszczelnić ościeże okienne? Materiały te to często różne wariancje styropianu. Poza nim, stosuje się w uszczelnianiu:
- dobrze znaną piankę poliuretanową – używaną głównie wtedy, gdy nieszczelności ujawniają się między połączeniami okna z murem,
- inną formą poliuretanu – uszczelnia się taśmami rozprężnymi, elastycznymi i paroprzepuszczalnymi, posiadającymi trwałość dochodzącą nawet do 10 lat,
- silikonem – stanowi on trwały materiał termoizolacyjny, stąd nierzadko zastępuje się nim zaprawę murarską przy kończeniu montażu okien i zabezpieczaniu pianki montażowej.
Wymienione materiały są najpowszechniej stosowane, jednak to, jaki z nich się wybierze zależy już od wielu innych czynników.
Jak uszczelnić okna plastikowe – ważne zasady
Inną rzeczą jest chęć uszczelnienia okien już zamontowanych, które na przestrzeni lat lekko się wypaczyły. Na pytanie: jak uszczelnić okna plastikowe? odpowiedź jest prosta, lecz obowiązują tu dwie główne zasady:
- wewnątrz domu izoluje się okna drewniane zawsze stosując materiały paroizolacyjne – jest to silikon oraz paroszczelne folie,
- od zewnątrz izolację przeprowadza się za pomocą materiałów paroprzepuszczalnych – również foliami lub piankowymi taśmami.
Wszystkie materiały służące wypełnianiu nieszczelności są dostępne w sklepach budowlanych i zazwyczaj przygotowane do użytkowania. Nie trzeba mieć dużej wiedzy technicznej, by zalepić niewielką nieszczelność, aczkolwiek zawsze warto zainwestować w profesjonalny montaż okien.
Wracając jednak do uprzedniego wątku, pod hasłem „okna energooszczędne Białystok” znaleźć można w Internecie wiele wyników, gdzie poszczególne modele są zazwyczaj sprzedawane ze zwróceniem szczególnej uwagi na opisywany wcześniej współczynnik przenikania ciepła, przy ignorowaniu szczelności. Jest to błąd lub zwykłe niedopatrzenie i takie też miał nieść przesłanie niniejszy artykuł. Szczelność vel. dźwiękoszczelność również należy przy zakupie uwzględnić, by w pełni cieszyć się ciepłem w domu i oszczędnościami na ogrzewaniu jego wnętrza.